Inne

Inne

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Noc Spadających Gwiazd

Już od 2002 r. młodzież naszej szkoły kończy wakacje Nocą Spadających Gwiazd w Zamorzu.
Wszyscy chętni licealiści przybywają w umówiony dzień kończącego się sierpnia na plażę do Zamorza (3 km od Pniew), by tam rozbić wspólnie "wojskową dziesiątkę', rozłożyć karimaty, wyjąć smakołyki, zagrać mecz w siatkówkę, zrobić podchody, wykąpać się przy świetle księżyca, a potem suszyć przy ogromnym ognisku, które -tradycyjnie -płonie do samego rana.
Jest pieczenie kiełbasek, śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitar, djembe a nawet keyboarda ;), zaś na wytrwałych, rankiem czeka...bułka z miodem!
Istotą imprezy jest przyglądanie się spadającym intensywnie w sierpniu gwiazdom (ileż życzeń można przy tej okazji wypowiedzieć...) oraz oczywiście - bycie razem w miłym towarzystwie.

 

Taneczne...

Rozpoczął się szósty rok, od kiedy na dużych przerwach – w ustalony dzień tygodnia – czwartek(2002/2003), środa (2003/2004), wtorek (2004/2005), czwartek (2005/2006), środa (2006/2007) prowadzona jest dla chętnych, w auli liceum, nauka tańca towarzyskiego.
Pomysł okazał się trafiony, konsekwentnie prowadzone krótkie „lekcje” przyjęły się w liceum. Młodzież zna i umie kroki podstawowe (czasami nawet więcej) do cha-chy, jiva, walca wiedeńskiego, bostona, rock and rolla, tanga, co w sposób wyraźny widać na balach studniówkowych. Klasa IIIc (matura 2005), przygotowała jako program artystyczny na studniówkę, właśnie pokaz tańców. Wszyscy tańczyli to, czego nauczyli się na tanecznych wtorkach – rodzice i goście byli pod naprawdę dużym wrażeniem, a na parkiecie w czasie wspólnej zabawy nikt nikogo nie deptał.
Szkoła, oprócz przekazywania wiedzy z przedmiotów, powinna również wychodzić naprzeciw zwykłym życiowym potrzebom, wśród których istnieje m.in. umiejętność tańca.
Prowadzone zajęcia przydadzą się młodym wykształconym ludziom, którzy za jakiś czas będą mogli stwierdzić, że nasze liceum dało im coś więcej, niż tylko wiedzę szkolną.


Lekcje na scenie

Są to wspólne dla równoległych klas zajęcia odbywające się w szkolnej auli, w czasie których każda z klas prezentuje przedstawienie będące współczesną wersją omawianej lektury, np. mitów, dramatów Szekspira, twórczości romantyków czy Gałczyńskiego.
Ta metoda pracy na lekcjach języka polskiego przyjęła się w LO na dobre.
Zajęcia zaktywizowały w zasadzie wszystkich, stały się rodzajem warsztatów, a nie tylko suchym wykładem. Pokazały, jak można pracować z – jak to się wydaje młodzieży – martwym, starym tekstem, by wzbudził on prawdziwe emocje.
Uczniowie lubią tę metodę pracy, zawsze chętnie uczestniczą w zajęciach, po których piszą z werwą ;) recenzje.
Liceum także zyskuje przy okazji prowadzenia takich zajęć:

praca aktywnymi metodami niewątpliwie dobrze wpływa na poziom kształcenia oraz promocję szkoły i zachęca do jej wyboru.
Młodzież, która się tu kształci bogatsza jest o sceniczne doświadczenia, a
ujawnione na tych zajęciach talenty aktorskie można później świadomie rozwijać w grupie teatralnej i kabaretowej.


Wspólne szkolne kolędowanie

Jest to przedsięwzięcie, które zapoczątkowaliśmy kilka lat temu dla zintegrowania szkolnego środowiska, poprawy atmosfery w naszej szkole, wprowadzenie świątecznego klimatu w przedświątecznym tygodniu.

Grudzień 2005

Samorząd Uczniowski ogłosił z pewnym wyprzedzeniem zasady wzięcia w nim udziału, zachęcił nauczycieli – wychowawców do współpracy, by przedsięwzięcie mogło się udać, zaprosił dyrekcję szkoły do uczestniczenia w „koncertach”.
Każdego dnia w przedświątecznym tygodniu, na dużych przerwach, pod szkolną choinką na korytarzu zbierają się po dwie wyznaczone klasy, które w oryginalnej aranżacji, z wykorzystaniem instrumentów, prezentują po dwie kolędy. Otaczają ich inni uczniowie – publiczność, przysłuchująca się popisom klas. Mimo że nie jest to konkurs - choć Samorząd nagradza najbardziej zaangażowanych wykonawców - młodzież, chcąc wypaść jak najlepiej, przygotowuje się do występu na godzinach wychowawczych i przerwach przed tygodniem przedświątecznym.

Grudzień 2003

Pozytywnym efektem wychowawczym przedsięwzięcia, jest to, że udało się w nie włączyć bardzo dużą ilość młodzieży, co zintegrowało zespoły klasowe. Innym pozytywnym efektem było podtrzymywanie, zagrożonej wymarciem, tradycji śpiewania po kilka zwrotek kolęd.

 


Liga Liceów

Liga Liceów to akcja prowadzona przez Gazetę Wyborczą; ranking szkół Wielkopolski, które startując w przeróżnych dyscyplinach, rywalizują ze sobą. Z pewnymi sukcesami wystąpiliśmy w jej trzech edycjach.

Czerwiec 2007


W sobotę, 28 października 2006 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w pierwszym konkursie z serii Ligi Liceów. Punktualnie o godzinie 15.00 Asia oraz Bartek zasiedli w sali wykładowej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, wraz z innymi uczestnikami z 25 szkół. Zanim konkurs się rozpoczął , jury omówiło każde zadanie dziennikarskie i zapowiedziało, że będzie się liczyć oryginalność. Cztery zadania, które otrzymali uczestnicy miały na celu sprawdzenie ich wiadomości ze świata polityki ( i nie tylko), umiejętność wyszukiwania informacji oraz pisania tekstów. Nasi reprezentanci chociaż, jak sami mówią, jechali bez przygotowania ( a dopiero co zakończone warsztaty dziennikarskie, a trzyletni staż w szkolnej gazecie Twój tytuł to niby nic???), zajęli czwarte miejsce, a komentarz napisany przez Joannę został uznany przez redaktorów Gazety Wyborczej za najlepszy!!!


Po tej konkurencji nasze LO klasyfikowało się na czwartym miejscu z 22 punktami, a od pierwszego miejsca dzieliły nas tylko 3 punkty.

 

Połowinki

W połowie drogi przez liceum jest czas, by wspólnie się zabawić! Klasy spotykają się w wynajętym lokalu, by przy zastawionych stołach i dobrej muzyce cieszyć się z tego co za nimi:)

Listopad 2006

Październik 2002

Studniówki

"Poloneza czas zacząć...", oto słowa, na które 100 dni przed maturą czekają uczniowie klas trzecich. Jak potrafią się bawić na swym balu...najlepiej pokazują zdjęcia:)

Styczeń 2008

Studniówka 2005