Język polski

Język polski

Język polski (78)

"Dziady" w naszej auli

To był straszny piątkowy wieczór!
W auli naszego LO, skądinąd i tak - jak wiadomo- nawiedzanego przez duchy, obejrzeliśmy literacko przetworzone przez Adama Mickiewicza widowisko dziadów. Wysłuchaliśmy żalów młodo zmarłego Józia, wystraszyliśmy się Widma złego pana atakowanego przez żarłoczne ptactwo, współczuliśmy duchowi Zosi... Poddaliśmy się hipnotycznemu zawodzeniu chóru i nakazom Guślarza, a to wszystko dzięki występowi Lwóweckiej Grupy Teatralnej, prowadzonej przez naszą panią profesor, Bognę Witosławską.
Kto był... powtórzył sobie lekturę przed maturą i teraz ZAPAMIĘTA ją już do końca życia :)

Zdjęcia Asi Czapczyk - kliknij :)
Czytaj więcej...

Karolina godała nojlepi !

Karolina Durkiewicz z klasy Ia zajęła w czwartek, 18 października 2018r., I miejsce w Powiatowym Konkursie Gwarowym "Godejma po naszymu" w Szamotułach.
Przed południem rywalizowała z ponad dwudziestoma uczniami innych szkół, a wieczorem wystąpiła na Koncercie Galowym przed zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Szamotuł.
Warto zobaczyć jak godała - a wystarczy tylko kliknąć :)

Czytaj więcej...

Szkolny konkurs recytatorski - na 100-lecie niepodległości

29 października 2018r. o godz. 8.00 rozpocznie się Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych, który jest częścią wielkiego szkolnego projektu na 100-lecie niepodległości.
Każdy chętny do wzięcia udziału w konkursie powinien zgłosić się do swojej polonistki do 10 października i podać tytuł wybranego utworu i jego autora.
Lista wierszy, z których możecie skorzystać (choć można recytować też inne utwory o charakterze patriotycznym) znajduje się w rozwinięciu artykułu.
Powodzenia!

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu

 11czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych, sprawdzający znajomość zasad savoir-vivreʼu. Oto wyniki:

 I miejsce: Vanessa Więcławska z klasy 1d
II miejsce: Klaudia Przybylska z klasy 1c
III miejsce: Wiktoria Testka z klasy 1b

Gratuluję!!!

Czytaj więcej...

Wyniki XII edycji Międzyszkolnego Dyktanda Ortograficznego

W tegorocznym dyktandzie wzięło udział 45 osób z Pniew i okolic.
Potyczki ortograficzne okazały się wyjątkowo trudne. Ortograficzne „Antykoszmary niby-półbożka” stały się serio koszmarem! Nawet mistrzowie popełnili ponad 10 błędów.
Mistrz ortografii na poziomie gimnazjum: Hubert Kusik – Kwilcz
Wyróżnienie: Joanna Cechelt – S. U. Pniewy
Mistrz ortografii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej: Kinga Wajman 1c LO – Pniewy
Wyróżnienie: Rafał Wieczorek 1TM – Pniewy

Czytaj więcej...

Wybieramy się na Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W związku z rozpoczynającym się niedługo Poznańskim Festiwalem Nauki i Sztuki ("pięciodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju"), klasa IIc, o profilu wyraźnie humanistycznym, wybiera się 25 kwietnia 2018 r. na Uniwersytet im. A. Mickiewicza, by skorzystać tam z propozycji Koła Naukowego Romantyków, działającego w Instytucie Filologii Polskiej UAM.
"Adam Mickiewicz – wielki poeta, ale też wielki podróżnik. W ciągu swojego życia przebył tysiące kilometrów. Podczas naszej prezentacji prześledzimy trasę jego wypraw. Jesteśmy przekonani, że miejsce ma istotny wpływ na powstające dzieło. Klimat, nastrój, doświadczenie wspólnoty, a nawet lokalne zwyczaje tworzą spójny obraz konkretnego obszaru i określonej opowieści o nim. Dlatego w naszym wystąpieniu sięgniemy po kontekst geopoetyki. Przyjrzymy się, w jaki sposób krajobraz oraz doświadczenia jednostki oddziałują na utwory literackie. Myślimy, że najlepiej to zjawisko zobrazuje przykład twórcy epoki romantyzmu, która zapisała się jako czas silnej nastrojowości i uczuciowości."
W drodze do Poznania planowana jest też wizyta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.
Z pewnością wystarczy też czasu na wizytę w Jump Arenie...

Czytaj więcej...

Odwiedziny w Jaworze

Młodzież z LO w Pniewach podczas ferii odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy "Jawor".

W ramach programu "Literackie Poranki" młodzi licealiści pod opieką pani prof. Bogny Witosławskiej przeczytali kilka interesujących opowiadań.

Uczestnikom terapii zajęciowej taka forma najwyraźniej  przypadła do gustu, a swoje zadowolenie wyrazili w gorących oklaskach.


Czytaj więcej...

63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje szkolne

21 marca 2018 od godz. 10:00 rozpocznie się w Szamotułach drugi etap 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W etapie rejonowym wezmą udział laureaci etapu szkolnego, który odbędzie się 14 marca o godz. 13.20 w auli naszego LO (Publiczność mile widziana!)

Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów:

A. TURNIEJ RECYTATORSKI

  • repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie oraz prozę;
  • uczestnik wykonuje prozę i 1 utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.

B. TURNIEJ „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”

  • repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów),
  • dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem),
  • czas występu nie może przekroczyć 7 minut.

C. TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

  • obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 min).

D. TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

  • repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany,
  • uczestnik wykonuje 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany (w spotkaniu finałowym nie jest wymagana recytacja); łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut.
  • przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę;

Na zgłoszenia chętnych czekam do 28 lutego. Zachęcam!!!
Magdalena Matuszewska - Bryłka

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS