Język polski

Język polski

Język polski (82)

Konkurs literacki

Wroniecki Ośrodek Kultury zaprasza młodzież szkolną powiatu szamotulskiego do wzięcia udziału w XVI edycji Konkursu Literackiego o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę.
Tegoroczne zadanie polega na napisaniu zapisków, dziennika czy wspomnienia z życia swojego zwierzaka domowego.

Szczegóły dotyczące konkursu na stronie Wronieckiego Ośrodka Kultury.

Termin nadsyłania prac – 5 kwietnia 2019 r.

Regulamin konkursu oraz karta uczestnictwa znajdują się w złączeniu.

Zapraszam zdecydowanych na konsultacje :)
pprof

Czytaj więcej...

63. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do zgłaszania się u pań polonistek!
Służę też  konsultacją :)
pprof 
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej ogłosił kolejną 63. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości. 63 OKR odbywa się pod patronatem ministra Edukacji Narodowej i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.   KONKURS JEST WIELOSTOPNIOWY I WIELOTURNIEJOWY
TURNIEJ RECYTATORSKI Uczestnicy turnieju występują w dwóch kategoriach: młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach – 2 utwory poetyckie i prozę. Do prezentacji uczestnik wybiera 2 utwory: prozę oraz  utwór poetycki.
Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut. 
TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ Uczestnicy tylko soliści – występują bez podziału na kategorie. W odniesieniu do  repertuaru  obowiązują zasady: Wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej, przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę. Uczestnicy mogą wykoć trzeci utwór z tekstem własnym. Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane, jeden recytowany. Do akompaniamentu może być stosowany 1 instrument lub mały zespół muzyczny (do 3 osób) bądź wcześniej dokonane nagranie (półplayback). Utwór znany i posiadający określony kształt wykonawczy podlega ocenie wówczas, gdy uczestnik przedstawi nową, własną interpretację.
Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.  
TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA Uczestnicy występują bez podziału na kategorie. Przygotowują spektakl w oparciu o dowolny materiał literacki.
Czas trwania nie może przekroczyć 30 minut. 
TURNIEJ „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA” dla poszukujących nowych form wypowiedzi. Występ, który nie jest recytacją, a nie stał się jeszcze teatrem; łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Uczestnicy występują bez podziału na kategorie. Repertuar jest dowolny np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów, dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem).
Czas występu nie może przekroczyć 7 minut.  
Szamotulski Ośrodek Kultury, organizator 63. Powiatowych Eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w turniejach. Eliminacje Powiatowe odbędą się 21 marca 2018 r. (środa) o godz. 10.00 w Szamotulskim Ośrodku Kultury przy ul. Dworcowej 43. 
Zgłoszenia przyjmujemy w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca br. na kartach uczestnictwa. Karty uczestnictwa prosimy wypełnić drukowanymi literami  i przesłać  elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub listownie z dopiskiem OKR na adres: Szamotulski  Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 43, 64-500 Szamotuły. Kontakt: Aleksandra Słomińska, 695 105 585.

Regulamin i karty zgłoszeniowe dostępne są na stroniehttp://www.tkt.art.pl/okr 

Czytaj więcej...

Szkolny Konkurs Kaligrafii „Walentynka”

Po raz drugi w naszej szkole będzie można wziąć udział w konkursie kaligraficznym. Jak to zrobić - napisane jest w regulaminie:)

Cele konkursu:

  • doskonalenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem,
  • upowszechnianie sztuki kaligrafii,
  • uwrażliwienie na piękno ojczystego języka i odręcznego pisma,
  • rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów przez podejmowanie działań twórczych.

 Regulamin konkursu

Czytaj więcej...

Lekcja na scenie... była i będzie :)

W grudniu 2018r. mieliśmy kolejną okazję wziąć udział w Lekcji na scenie. Pierwszoklasiści uraczyli tłumnie przybyłą publiczność przedstawieniami mitów w wersji współczesnej. Okazali się dobrymi aktorami, ludźmi kreatywnymi, dowcipnymi i dobrze zorganizowanymi! Brawo!

Teraz niech się już szykują drugoklasiści. Co współczesnego wyczytają z tekstów romantycznych... dowiemy się już 18 lutego na drugiej godzinie w auli!

Czytaj więcej...

"Dziady" w naszej auli

To był straszny piątkowy wieczór!
W auli naszego LO, skądinąd i tak - jak wiadomo- nawiedzanego przez duchy, obejrzeliśmy literacko przetworzone przez Adama Mickiewicza widowisko dziadów. Wysłuchaliśmy żalów młodo zmarłego Józia, wystraszyliśmy się Widma złego pana atakowanego przez żarłoczne ptactwo, współczuliśmy duchowi Zosi... Poddaliśmy się hipnotycznemu zawodzeniu chóru i nakazom Guślarza, a to wszystko dzięki występowi Lwóweckiej Grupy Teatralnej, prowadzonej przez naszą panią profesor, Bognę Witosławską.
Kto był... powtórzył sobie lekturę przed maturą i teraz ZAPAMIĘTA ją już do końca życia :)

Zdjęcia Asi Czapczyk - kliknij :)
Czytaj więcej...

Karolina godała nojlepi !

Karolina Durkiewicz z klasy Ia zajęła w czwartek, 18 października 2018r., I miejsce w Powiatowym Konkursie Gwarowym "Godejma po naszymu" w Szamotułach.
Przed południem rywalizowała z ponad dwudziestoma uczniami innych szkół, a wieczorem wystąpiła na Koncercie Galowym przed zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Szamotuł.
Warto zobaczyć jak godała - a wystarczy tylko kliknąć :)

Czytaj więcej...

Szkolny konkurs recytatorski - na 100-lecie niepodległości

29 października 2018r. o godz. 8.00 rozpocznie się Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych, który jest częścią wielkiego szkolnego projektu na 100-lecie niepodległości.
Każdy chętny do wzięcia udziału w konkursie powinien zgłosić się do swojej polonistki do 10 października i podać tytuł wybranego utworu i jego autora.
Lista wierszy, z których możecie skorzystać (choć można recytować też inne utwory o charakterze patriotycznym) znajduje się w rozwinięciu artykułu.
Powodzenia!

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu

 11czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych, sprawdzający znajomość zasad savoir-vivreʼu. Oto wyniki:

 I miejsce: Vanessa Więcławska z klasy 1d
II miejsce: Klaudia Przybylska z klasy 1c
III miejsce: Wiktoria Testka z klasy 1b

Gratuluję!!!

Czytaj więcej...

Wyniki XII edycji Międzyszkolnego Dyktanda Ortograficznego

W tegorocznym dyktandzie wzięło udział 45 osób z Pniew i okolic.
Potyczki ortograficzne okazały się wyjątkowo trudne. Ortograficzne „Antykoszmary niby-półbożka” stały się serio koszmarem! Nawet mistrzowie popełnili ponad 10 błędów.
Mistrz ortografii na poziomie gimnazjum: Hubert Kusik – Kwilcz
Wyróżnienie: Joanna Cechelt – S. U. Pniewy
Mistrz ortografii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej: Kinga Wajman 1c LO – Pniewy
Wyróżnienie: Rafał Wieczorek 1TM – Pniewy

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS