Język polski

Język polski

Język polski (74)

Wyniki konkursu

 11czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych, sprawdzający znajomość zasad savoir-vivreʼu. Oto wyniki:

 I miejsce: Vanessa Więcławska z klasy 1d
II miejsce: Klaudia Przybylska z klasy 1c
III miejsce: Wiktoria Testka z klasy 1b

Gratuluję!!!

Czytaj więcej...

Wyniki XII edycji Międzyszkolnego Dyktanda Ortograficznego

W tegorocznym dyktandzie wzięło udział 45 osób z Pniew i okolic.
Potyczki ortograficzne okazały się wyjątkowo trudne. Ortograficzne „Antykoszmary niby-półbożka” stały się serio koszmarem! Nawet mistrzowie popełnili ponad 10 błędów.
Mistrz ortografii na poziomie gimnazjum: Hubert Kusik – Kwilcz
Wyróżnienie: Joanna Cechelt – S. U. Pniewy
Mistrz ortografii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej: Kinga Wajman 1c LO – Pniewy
Wyróżnienie: Rafał Wieczorek 1TM – Pniewy

Czytaj więcej...

Wybieramy się na Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W związku z rozpoczynającym się niedługo Poznańskim Festiwalem Nauki i Sztuki ("pięciodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju"), klasa IIc, o profilu wyraźnie humanistycznym, wybiera się 25 kwietnia 2018 r. na Uniwersytet im. A. Mickiewicza, by skorzystać tam z propozycji Koła Naukowego Romantyków, działającego w Instytucie Filologii Polskiej UAM.
"Adam Mickiewicz – wielki poeta, ale też wielki podróżnik. W ciągu swojego życia przebył tysiące kilometrów. Podczas naszej prezentacji prześledzimy trasę jego wypraw. Jesteśmy przekonani, że miejsce ma istotny wpływ na powstające dzieło. Klimat, nastrój, doświadczenie wspólnoty, a nawet lokalne zwyczaje tworzą spójny obraz konkretnego obszaru i określonej opowieści o nim. Dlatego w naszym wystąpieniu sięgniemy po kontekst geopoetyki. Przyjrzymy się, w jaki sposób krajobraz oraz doświadczenia jednostki oddziałują na utwory literackie. Myślimy, że najlepiej to zjawisko zobrazuje przykład twórcy epoki romantyzmu, która zapisała się jako czas silnej nastrojowości i uczuciowości."
W drodze do Poznania planowana jest też wizyta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.
Z pewnością wystarczy też czasu na wizytę w Jump Arenie...

Czytaj więcej...

Odwiedziny w Jaworze

Młodzież z LO w Pniewach podczas ferii odwiedziła Środowiskowy Dom Samopomocy "Jawor".

W ramach programu "Literackie Poranki" młodzi licealiści pod opieką pani prof. Bogny Witosławskiej przeczytali kilka interesujących opowiadań.

Uczestnikom terapii zajęciowej taka forma najwyraźniej  przypadła do gustu, a swoje zadowolenie wyrazili w gorących oklaskach.


Czytaj więcej...

63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje szkolne

21 marca 2018 od godz. 10:00 rozpocznie się w Szamotułach drugi etap 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W etapie rejonowym wezmą udział laureaci etapu szkolnego, który odbędzie się 14 marca o godz. 13.20 w auli naszego LO (Publiczność mile widziana!)

Konkurs prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów:

A. TURNIEJ RECYTATORSKI

  • repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie oraz prozę;
  • uczestnik wykonuje prozę i 1 utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.

B. TURNIEJ „WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”

  • repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów),
  • dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem),
  • czas występu nie może przekroczyć 7 minut.

C. TURNIEJ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

  • obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 min).

D. TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ

  • repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany,
  • uczestnik wykonuje 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany (w spotkaniu finałowym nie jest wymagana recytacja); łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut.
  • przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę;

Na zgłoszenia chętnych czekam do 28 lutego. Zachęcam!!!
Magdalena Matuszewska - Bryłka

Czytaj więcej...

Eliminacje do Zaduszek Poetyckich w Szamotułach już jutro!

We wtorek, 7 listopada 2017 r. na czwartej godzinie lekcyjnej w auli odbędą się szkolne eliminacje do Zaduszek Poetyckich w Szamotułach.
Osoby chcące wystąpić niech przygotują na ten dzień tekst poetycki oraz fragment prozy (ok. 1 strona A4) nieżyjacych autorów, na pamięć.
Najlepsi będą reprezentować szkołę w Szamotułach - powodzenia!
E. Smagur, B. Witosławska, M. Bryłka

Czytaj więcej...

Zaduszki Poetyckie oraz Turniej o Laur Górków 2017

Szamotulski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w XXI Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków.
Turniej jest imprezą ogólnopolską, otwartą dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i osób dorosłych. Celem turnieju jest pozyskanie nowych, oryginalnych wypowiedzi artystycznych w kategoriach: recytatorskiej, poezji śpiewanej, teatru jednego aktora oraz wywiedzione ze słowa.
Miejsce i termin: kino Halszka, 25/26 listopada 2017. Zgłoszenia do 19 listopada 2017. Regulamin i Karta zgłoszeniowa - tutaj, wystarczy kliknąć

Porządek turnieju:
godz. 16.00-17.30 rejestracja uczestników konkursu
godz. 18.00 Lora Szafran 
od godz. 20.00 prezentacje konkursowe.

Z kolei 16 listopada 2017 r. o godz. 10.00 w kinie Halszka odbędą się Zaduszki Poetyckie.
Należy przygotować dwa teksty ( wiersz i fragm. prozy nieżyjących autorów (podobnie jak w Regulaminie Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków.)
Zgłoszenia do 31 października 2017r. u pań polonistek.

Zapraszam na konsultacje :)
Magdalena Matuszewska - Bryłka

Czytaj więcej...

Pojedziemy na film

W czwartek, 26 października 2017r. o godz. 14.05 (po 7. lekcji) pojedziemy do lwóweckiego M-GOK na brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską z 2017 roku w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana pt. "Twój Vincent" . Film trwa około 90 minut ( zwiastun-kliknij).
Vincent van Gogh, jak niektórzy wiedzą, a innym może się to przydać na maturze ustnej z języka polskiego czy pisemnej z historii sztuki - to postać wielce ciekawa, ale film jest ciekaw sam w sobie - malowało ( sic!) go ponad 100 malarzy!
Jak można przeczytać na stronie Multikina: " to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?"
Na zgłoszenia (i wpłaty - 22 złote oraz zgody rodziców) czekam do wtorku, 24 października w sali nr 17. Ilość miejsc ograniczona :(

Magdalena Matuszewska - Bryłka

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS