Filmówka

Filmówka wybiera się do telewizji i nie tylko...

W dniach 08 - 10 czerwca 2017 r. klasa Ic - o profilu filmowym - wybiera się do Łodzi i Warszawy, by zwiedzić Muzeum Kinematografii oraz budynek Telewizji Polskiej. Ale nie tylko... Najpierw pojedziemy do stolicy, gdzie zakwaterujemy się w hostelu znajdującym się niedaleko Starego Miasta;). Czwartek poświęcimy na przejście się Krakowskim Przedmieściem (obejrzymy Pałac Prezydencki, Kościół Św. Krzyża, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Katedrę św. Jana, Stary Rynek z Syrenką, Barbakan, pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, Złote tarasy, ogrody na dachu Biblioteki ;), ...


W piątek już o 9.50 wchodzimy do gmachu TVP na ul. Woronicza. Oprowadzi nas po nim specjalny przewodnik. Będziemy w studiach telewizyjnych, które zazwyczaj oglądamy na szklanym ekranie.
Później pojedziemy na kilka godzin do niezwykłego, interaktywnego muzeum - Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy powinien tam kiedyś być..., przejdziemy się po Łazienkach, zobaczymy Powązki.
Sobota ma być spędzona w miejscu kręcenia "Ziemi obiecanej" czyli w Łodzi.Tam zatrzymamy się najpierw w Muzeum Kinematografii, mieszczącym się w dawnym pałacu K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, opodal PWSFTviT - popularnej "Filmówki". Utworzenie Muzeum Kinematografii właśnie w Łodzi wiązało się z jej rolą jako centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii oraz działalnością jedynej w Polsce i uznanej w świecie szkoły filmowej, nie może wiec nas tam zabraknąć.
Później przejdziemy się reprezentacyjną ulicą Łodzi - Piotrkowską (najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto), przy której znajdują się piękne secesyjne kamienice, Biała Fabryka (do której uda się zajrzeć) oraz oryginalne pomniki znanych ludzi, tworzące Galerię Wielkich Łodzian – zaprojektowano je w ten sposób, że zwiedzający mogą wygodnie usiąść obok wyrzeźbionych postaci Tuwima, Reymonta, Rubinsteina czy Jaracza. I tu ciekawostka!!! Autorem np. pomnika Jaracza czy Reymonta jest syn ABSOLWENTA NASZEJ SZKOŁY, autora pomnika patronki, stojącego przed nią i wielu innych rzeźb, Jerzego Sobocińskiego - Robert Sobociński.
Ulica Piotrkowska doprowadzi nas do Manufaktury, gdzie pozachwycamy się architekturą i zjemy obiad.

 

 

 


Po zwiedzaniu i obiedzie przyjdzie się nam zbierać do domku.  Takie są plany. Co z tego wyjdzie? - dowiecie się z relacji uczestników, jeszcze w czerwcu, mam nadzieję:)

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 czerwiec 2017 22:16