Filmówka

Filmówka

Filmówka (34)

Filmówka w HollyŁodzi 2018

We wtorek, 5 czerwca 2018 r. o godz. 6.00 ruszyliśmy do najbardziej filmowego miasta w Polsce, siedziby Szkoły Filmowej i jedynego w kraju Muzeum kinematografii, miasta-planu filmowego "Ziemi obiecanej", "Stawki większej niż życie", "Kingsajz", "Komisarza Alexa"...
Jak klasa filmowa może opowiedzieć o swojej wizycie na szlaku "Filmowa Łódź"? Oczywiście... filmowo!
Film Ani i Zuzy - wystarczy kliknąć
Film Zuzi, Kamili i Macieja - wystarczy kliknąć
Film Asi i Julii - wystarczy kliknąć
Film Jagody i Klaudii - wystarczy kliknąć
Film Moniki i Weroniki - wystarczy kliknąć
Film Konstancji - wystarczy kliknąć ( jak tylko dotrze link)

Czytaj więcej...

Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Filmie z naszym udziałem

6 kwietnia 2018r. po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wielkopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie.

Tym razem była to dziesiąta edycja imprezy i z tej okazji uczestnicy miast w ławkach szkolnych, zasiedli na widowni kina Muza.
Konkurs składał się z kilku części, wymagał znajomości klasyki filmu, orientacji w filmach sezonu 2017/2018 oraz umiejętności poruszania zagadnień teoretycznych, m.in. z języka filmu. 

Dwa nasze zespoły: Marianna Kłusek i Joanna Pietrzak oraz Joanna Czapczyk i Barbara Bryłka walczyły zaciekle. Z jakim skutkiem - jeszcze nie wiemy, czekamy na ogłoszenie wyników.

Czytaj więcej...

X WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY O FILMIE

Już w styczniu zgłosimy dwa dwuosobowe zespoły, które będą reprezentować nasze LO w X - JUBILEUSZOWYM, WIELKOPOLSKIM KONKURSIE WIEDZY O FILMIE.
Zainteresowanych udziałem uczniów klas o profilu filmowym proszę o kontakt przed 8 stycznia 2018r. ( po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem - w rozwinięciu artykułu)
Magdalena Matuszewska - Bryłka

Czytaj więcej...

Czy warto obejrzeć film "Twój Vincent"?

26 października 2017 r. po zajęciach szkolnych wraz z panią prof. Magdaleną Bryłką udaliśmy się do Lwówka, by obejrzeć film pt. "Twój Vincent". Byłam bardzo ciekawa, jak zostanie przedstawiony, skoro każda z jego 65.000 klatek została ręcznie namalowana przez ponad 100 malarzy, techniką malarstwa olejnego. Jest to pierwszy na świecie animowany film pełnometrażowy, który został ręcznie namalowany.
Tak jak myślałam, każda scena była zilustrowana perfekcyjnie i nie dało się zauważyć nawet jednego błędu.
Vincent van Gogh, uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy na świecie, popełnia samobójstwo. Co wiesz o jego śmierci? A co o jego życiu? Czy na pewno się zabił? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie wybierz się do kina.
Myślę, że to tylko kwestia czasu i film o Vincencie zacznie sięgać szczytów rankingów.
Polecam go z całego serca i z pewnością obejrzę go jeszcze raz!
Wiktoria Baranek

Czytaj więcej...

Czerwcowa wycieczka "Filmówki" do Warszawy i Łodzi

Zajęcia z edukacji filmowej rozpoczynają się w klasie II, ale już w I od lat nasi pniewscy "filmowcy" wyjeżdżają w czerwcu do jedynego w Polsce Muzeum kinematografii w Łodzi oraz do Telewizji Polskiej w Warszawie, by zanurzyć się w klimatach im bliskich :) Jak to było w roku 2017, między 8 a 10 czerwca?

DZIEŃ 1

O godzinie 6.00 rano wyruszyliśmy spod naszego liceum. Drogę umiliła nam Basia grająca na ukulele oraz wspólne śpiewanie. Nie obeszło się też bez rozmów.
Pierwszy przystanek nie był zwyczajnym „wyciągnięciem nóg”. W pełnym słońcu na zielonej trawie zjadłyśmy śniadanie. Zrobiłyśmy wspólne zdjęcia i nakręciłyśmy kilka śmiesznych filmików (nie mogłyśmy zdecydować się na wspólną pozę do zdjęcia, z czego wyniknął filmik ze znanym pytaniem „co poczniesz?”)
Po zatańczeniu belgijki ruszyliśmy do Warszawy. Po drodze minęliśmy zamek królewski, a w oddali widać było Stadion Narodowy. Pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy było Wybrzeże Kościuszkowskie oraz Syrenka Warszawska. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i ruszyliśmy dalej do Biblioteki Uniwersyteckiej.

Czytaj więcej...

Filmówka wybiera się do telewizji i nie tylko...

W dniach 08 - 10 czerwca 2017 r. klasa Ic - o profilu filmowym - wybiera się do Łodzi i Warszawy, by zwiedzić Muzeum Kinematografii oraz budynek Telewizji Polskiej. Ale nie tylko... Najpierw pojedziemy do stolicy, gdzie zakwaterujemy się w hostelu znajdującym się niedaleko Starego Miasta;). Czwartek poświęcimy na przejście się Krakowskim Przedmieściem (obejrzymy Pałac Prezydencki, Kościół Św. Krzyża, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Katedrę św. Jana, Stary Rynek z Syrenką, Barbakan, pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, Złote tarasy, ogrody na dachu Biblioteki ;), ...


W piątek już o 9.50 wchodzimy do gmachu TVP na ul. Woronicza. Oprowadzi nas po nim specjalny przewodnik. Będziemy w studiach telewizyjnych, które zazwyczaj oglądamy na szklanym ekranie.
Później pojedziemy na kilka godzin do niezwykłego, interaktywnego muzeum - Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy powinien tam kiedyś być..., przejdziemy się po Łazienkach, zobaczymy Powązki.
Sobota ma być spędzona w miejscu kręcenia "Ziemi obiecanej" czyli w Łodzi.Tam zatrzymamy się najpierw w Muzeum Kinematografii, mieszczącym się w dawnym pałacu K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, opodal PWSFTviT - popularnej "Filmówki". Utworzenie Muzeum Kinematografii właśnie w Łodzi wiązało się z jej rolą jako centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii oraz działalnością jedynej w Polsce i uznanej w świecie szkoły filmowej, nie może wiec nas tam zabraknąć.
Później przejdziemy się reprezentacyjną ulicą Łodzi - Piotrkowską (najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości. Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto), przy której znajdują się piękne secesyjne kamienice, Biała Fabryka (do której uda się zajrzeć) oraz oryginalne pomniki znanych ludzi, tworzące Galerię Wielkich Łodzian – zaprojektowano je w ten sposób, że zwiedzający mogą wygodnie usiąść obok wyrzeźbionych postaci Tuwima, Reymonta, Rubinsteina czy Jaracza. I tu ciekawostka!!! Autorem np. pomnika Jaracza czy Reymonta jest syn ABSOLWENTA NASZEJ SZKOŁY, autora pomnika patronki, stojącego przed nią i wielu innych rzeźb, Jerzego Sobocińskiego - Robert Sobociński.
Ulica Piotrkowska doprowadzi nas do Manufaktury, gdzie pozachwycamy się architekturą i zjemy obiad.

 

 

 


Po zwiedzaniu i obiedzie przyjdzie się nam zbierać do domku.  Takie są plany. Co z tego wyjdzie? - dowiecie się z relacji uczestników, jeszcze w czerwcu, mam nadzieję:)

Czytaj więcej...

Daj nura na studia – Konkurs o Indeks poznańskiego Filmoznawstwa

Ada Juś, nasza absolwentka, obecnie studentka Filmoznawstwa na UAM w Poznaniu, myśląc przychylnie o młodszych koleżankach i kolegach - obecnych uczniach licealnej "Filmówki", przesyła informację o konkursie, który może im otworzyć drzwi na ten kierunek studiów.
O konkursie 

Pod hasłem „Napisz recenzję i zanurz się w świat kina” rusza kolejna, trzecia już, edycja Konkursu o Indeks organizowanego przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM. Do udziału zaproszeni są maturzyści z całego kraju – na zwycięzcę czeka indeks na poznańskie Filmoznawstwo. Koniec pierwszego etapu zaplanowany jest na 7 kwietnia, drugi natomiast odbędzie się w czerwcu.   
Wraz z początkiem lutego, Katedra Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM rozpoczyna nabór tekstów na tegoroczną odsłonę Konkursu o Indeks poznańskiego Filmoznawstwa. Udział w nim mogą wziąć wszystkie osoby w wieku od 18 do 24 lat, które mają już maturę za sobą lub podchodzą do niej w tym roku. Warunkiem jest napisanie klasycznej recenzji filmowej i przesłanie jej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 7 kwietnia 2017 roku. Drugi etap, w którym pięciu finalistów zmierzy się z pytaniami komisji konkursowej, rozegra się w czerwcu – wówczas wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma indeks na filmoznawcze studia I stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2017/2018

Czytaj więcej...

Konkurs dla filmowców

Chcesz zostać jurorem międzynarodowego festiwalu filmowego?
Pokaż, co znaczy kino według Ciebie!Obejrzyj dowolny film i skomentuj go. Nagraj wideo esej albo napisz ciekawy tekst.
Swój komentarz zamieść na stronie Skrytykuj.pl. Masz czas do 13 marca! Koniecznie przeczytaj regulamin.
Autorzy najlepszych recenzji zasiądą w JURY MŁODYCH 10. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego NETIA OFF CAMERA.
Więcej informacji - na stronie : skrytykuj.pl

Czytaj więcej...

IX WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY O FILMIE

REGULAMIN KONKURSU 
Adresaci konkursu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Miasta Poznania i Wielkopolski. Uczniowie mogą startować indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.
Każda szkoła może zgłosić do konkursu dwa zespoły pod merytoryczną opieką nauczyciela.
Cele konkursu:

 • rozwijanie zainteresowań młodzieży sztuką filmową,
 • poszerzanie wiedzy o kinie polskim i światowym, filmie jako dziele sztuki,
 • doskonalenie umiejętności analizy dzieła filmowego.
 • stworzenie okazji do wypowiadania się, dyskusji o wartościach poznawczych, światopoglądowych i artystycznych dzieła filmowego.
  Termin i  miejsce konkursu:  07.04.2017; Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 Poznań, os. Czecha 59, godz. 10.00 – 14.30.
  Zgłoszenie uczestnictwa do 10.01.2017 u pani prof. Magdalena Matuszewskaiej- Bryłki
  Uwaga: bezpośrednio po zgłoszeniu uczestnictwa szkoły w konkursie prześlemy uczestnikom listę polecanych filmów sezonu. 
  Zakres tematyczny
Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS