Ekologia

Naukowy wyjazd ekologiczny

Dnia 1 kwietnia 2016 r. grupa przyrodników z klasy 1B, 2C i 3B wraz z opiekunem panią profesor M. Marciniak-Woźniak była na wycieczce przyrodniczo-naukowej.   
Najpierw odwiedziliśmy Zakład Utylizacji Odpadów ZUO Clean City w Prusimiu.

Dowiedzieliśmy się że: na terenie zakładu realizowane są następujące działania: sortowanie odpadów komunalnych oraz doczyszczanie surowców wtórnych, odzysk odpadów – produkcja paliwa alternatywnego, odzysk biogazu składowiskowego i produkcja energii.

Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

Tam dowiedzieliśmy się o dawnych (zanikających) zawodach np.;

KOWAL: rzemieślnik zajmujący się kowalstwem. Zawód polegający na tworzeniu (wykuwaniu) przedmiotów z metalu. Kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu jak kociołków, podków, gwoździ, narzędzi. Zajmowali się również podkuwaniem (podkuwacz) oraz pielęgnacją końskich kopyt. Zawód był bardzo rozpowszechniony w przeszłości i w każdej wsi znajdowała się kuźnia. Wraz z postępującą industrializacją procesów wytwarzania przedmiotów coraz bardziej tracił na znaczeniu i z czasem prawie kompletnie przestał być praktykowany.

Bednarstwo – dział rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, kadzi, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli. Bednarz wyrabia naczynia z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, lipowego, dębowego.

Tak jak wiele innych produktów rzemieślniczych, wyroby te sprzedawane są na targach i jarmarkach. Jesienią największym powodzeniem cieszą się beczki, ponieważ służą rolnikom do kiszenia ogórków i kapusty. Kiedyś wykorzystywano je także do przechowywania miodu, piwa, wina i zboża.

Rzemieślnik trudniący się bednarstwem to bednarz, a w dawnej Słowiańszczyźnie bednar.

I wiele, wiele innych zanikających zawodów. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej to zapraszam i polecam aby tam pojechać.

                                                      

                                                                                                                Krzysztof Mamet 1b.