Ekologia

Ekologia

Ekologia (32)

Na zaprzyjaźnionym Uniwersytecie Przyrodniczym

24 listopada 2017r. wczesnym rankiem grupa 28 licealistów wraz z opiekunami spotkała się na parkingu przy Liceum Ogólnokształcącym, by udać się na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 
Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej przywitał nas dr hab. Radosław Juszczak prof. nadzw.
Opowiedział nam o specyfice nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym, a w szczególności na wydziale, na którym gościliśmy.
Następnie wysłuchaliśmy wykładu profesora o zmianach klimatycznych wynikających ze zmieniającej się emisji dwutlenku węgla. O wzrastającej temperaturze na naszym globie i zmianach za tym idących. 
Kolejnym prelegentem był dr hab. inż. Piotr Lewandowski, który omówił antropopresję w puszczy amazońskiej. Okazuje się, że zielone płuca Ziemi giną w zastraszającym tempie i może to mieć dla nas zgubne skutki.
Następną atrakcją były warsztaty w laboratorium, gdzie po krótkim wprowadzeniu teoretycznym mgr. inż. Pawła Dłużewskego o roślinności torfotwórczej przygotowaliśmy próbki torfu i oglądaliśmy je pod mikroskopem.
Zajęcia zakończyły się w pracowni komputerowej, gdzie dr inż. Michał Kozłowski nauczył nas oceny stanu zagrożenia erozją gleb w gminie Szamotuły przy wykorzystaniu narzędzi GIS.
Dzień miną nam szybko i interesująco. Może ktoś z uczestników za czas jakiś zdecyduje się na podjęcie studiów na tym wydziale?

Anna Chylak-Chojnacka

 
Czytaj więcej...

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej.

Zapraszam chętnych uczniów do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. 
Tematyka Olimpiady obejmuje zakres treści podstaw programowych z biologii i geografii oraz wiadomości związane z szeroko pojętą ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska. 
I etap szkolny polega na rozwiązaniu testu składającego się z 50 zadań. 
Etap szkolny odbędzie się 12 stycznia 2017r. 
Zgłoszenia przyjmuję do 10 stycznia 2017r. 
Więcej informacji u p. prof. M.Marciniak-Woźniak

Czytaj więcej...

Po Nocy Naukowców

W dniu 30.09.2016r. uczniowie Zespołu Szkół, wraz z nauczycielami; Panią M.Marciniak-Woźniak i Panią I.Krzyczkowską, wybrali się na jak corocznie organizowaną Noc Naukowców, która odbywała się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy. Uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach, wystawach i pokazach filmów, a to wszystko przygotowane było przez studentów. 
Dużą atrakcją była możliwość spróbowania lodów, które powstały za pomocą ciekłego azotu. Mogliśmy pospacerować i pozwiedzać sale, gdzie na co dzień studenci, mają lekcje i wykłady.
Uczestnicy wyjazdu mogli przekonać się, że nauka to nie tylko same pojęcia i regułki. 
Wycieczkę uważamy za jak najbardziej udaną, a także liczymy na więcej takich wyjazdów. 
Wiktoria Gąbka kl. I Tlb 

Czytaj więcej...

Powiatowy konkurs ekologiczny

Zapraszam uczniów szkoły do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Ekologicznym – Konkursie Fotograficznym pt. „ZWIERZĘ POWIATU SZAMOTULSKIEGO W OBIEKTYWIE”.
Uczestnik konkursu dostarcza pracę na papierze fotograficznym w formacie 15 x 21 cm oraz w formie elektronicznej na płycie CD lub DVD.
Każdy uczestnik może zgłosić max. 3 prace do 10 października 2016 r.
Więcej informacji u p. M.Marciniak-Woźniak

Czytaj więcej...

Bądź eko :)

ZAPRASZAM WSZYSTKICH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W WIELKIEJ ZBIÓRCE BATERII, TRWAJĄCEJ OD WRZEŚNIA DO CZERWCA.
KTO ZBIERZE I ODDA W TYM CZASIE NAJWIĘCEJ BATERII, OTRZYMA ATRAKCYJNĄ NAGRODĘ I TYTUŁ „PRZYJAZNY ŚRODOWISKU”.    

 Więcej informacji u pani profesor M.Marciniak-Woźniak

Czytaj więcej...

Powiatowy konkurs fotograficzny

Zapraszam uczniów szkoły do wzięcia udziału w Powiatowym Konkursie Ekologicznym – Konkursie Fotograficznym pt. „ZWIERZĘ POWIATU SZAMOTULSKIEGO W OBIEKTYWIE”
Uczestnik konkursu dostarcza pracę na papierze fotograficznym w formacie 15 x 21 cm oraz w formie elektronicznej na płycie CD lub DVD. 
Każdy uczestnik może zgłosić max. 3 prace do 10 października 2016 r.

Więcej informacji u p. M.Marciniak-Woźniak

Czytaj więcej...

Na własne oczy

float:left12 kwietnia 2016 roku pod opieką prof. Moniki Marciniak-Woźniak i prof. Agnieszki Misiewicz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. E. Sczanieckiej w Pniewach wybrali się do Zakładu Utylizacji Odpadów Clean City w Prusimiu.
Było to już niestety ostatnie spotkanie związane z gminnym projektem ochrony środowiska, w którym bierzemy udział. 
To miejsce wyjątkowe – to tutaj trafiają śmieci m.in. z naszych gospodarstw domowych. Na własne oczy zobaczyliśmy ile trudu wymaga segregowanie odpadów komunalnych, które byle jak sortowane w domach, ręcznie muszą być później rozdzielane – worek po worku…..
Posortowane, sprasowane w kostki śmieci - plastiki, puszki itp. trafiają stąd do zakładów recyklingowych, których zadaniem jest maksymalne, ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych przy minimalnych nakładach, a co za tym idzie ochrona środowiska poprzez ograniczenie zużycia surowców naturalnych i zmniejszenie ilości odpadów. 

Nasza rola w projekcie dobiega powoli końca, zdobyliśmy nową wiedzę i doświadczenia, teraz nadszedł czas, abyśmy tą wiedzą mogli podzielić się z mieszkańcami miasta.
W przygotowaniu są już ekologiczne ulotki dla dorosłych i dzieci, a grupa teatralna pracuje nad sympatycznym przedstawieniem dla najmłodszych.

Przemysław Pawlik
LO Pniewy

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS