Wydarzenia kulturalne

Imprezy kulturalne

Imprezy kulturalne (242)

Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego beneficjentami są dzieci i młodzież. Głośne czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, przyczynia się do poprawy krążenia, pomaga zachować równowagę psychiczną. Dzień 29 września to data urodzin Janiny Porazińskiej,  autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Włączamy się w akcję głośnego czytania tego dnia. Liczymy na Wasze zaangażowanie.

Alina Rysicka
Iwona Walczak

Czytaj więcej...

XVII NSG za nami

Ale to już było... Naliczyłam się 46. osób! Najmłodsi uczestnicy przeżywali swoją pierwszą NSG w pierwszym roku swojego życia... Gabrysia 6 miesięcy, Leon dzielnie goni - 6 tygodni ? Piękna pogoda, deszcz meteorów (a teraz szczerze, ile naliczyliście?), rozmowy i piosenki. Zawsze mało. A czego mało nie było? JEDZENIA! Popisy cukiernicze Alicji, Jagody i Kamili, chleby na zakwasie domowego wypieku, warzywa, owoce, przekąski, kiełbaski... Nie brakowało też rąk gotowych do pracy - naniosły tyle drewna, że starczy i na za rok... ? Instrumentów było w bród - siedem gitar, trzy djemby i harmonijki! ? W tle kołysał się pod ciężarem śmiałków slackline... Tak właśnie było podczas XVII Nocy Spadających Gwiazd. Dziękujemy!
 
Do zobaczenia za rok! ?
 
Jeśli macie jakieś zdjęcia - podzielicie się nimi i przeżyciami!
 
Czytaj więcej...

KSIĄŻKI POLECAJĄ SIĘ (NIE TYLKO) NA LATO!

 • PATOLOGIA FONOHOLIZMU Przyczyny, skutki i leczenie uzależnienia dzieci i młodzieży od telefonu komórkowego
 • BEZ OGRANICZEŃ Jak rządzi nami mózg
 • BLIZNA
 • ALKOHOLIZM i grzech, i choroba, i…
 • UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE
 • UZALEŻNIENIA 2.0 Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom
 • FILMOTERAPIA W EDUKACJI I TERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ ORAZ DOROSŁYCH
 • MOBBING W SZKOLE. Jak zapobiegać przemocy grupowej
 • PSYCHOLOGIA UCZNIA I NAUCZYCIELA
 • PSYCHOLOGIA Kluczowe koncepcje T. 2 Motywacja i uczenie się
 • PSYCHOLOGIA Kluczowe koncepcje T. 4 Psychologia osobowości
 • DEPRESJA NASTOLATKÓW Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać
 • JAK MÓWIĆ DO NASTOLATKÓW, ŻEBY NAS SŁUCHAŁY, JAK SŁUCHAĆ ŻEBY Z NAMI ROZMAWIAŁY
 • PATOLOGIE KOMUNIKOWANIA W INTERNECIE
 • RODZIC JAKO PRZYWÓDCA STADA Pełne miłości przywództwo w rodzinie
 • KONIEC WSPÓŁUZALEŻNIENIA

Osoby zainteresowane tematyką uzależnień, profilaktyką, psychologią, znajdą dla siebie w bibliotekach przy ul. Wolności i ul. Św. Ducha ciekawą lekturę na lato.

Książki zostały zakupione z funduszy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pniewach w ramach planu profilaktyki na rok szkolny 2018/2019.

Czytaj więcej...

A'capite poleca

Już za kilka chwil przed nami wakacje i trochę więcej czasu na czytanie tego, co się chce, nie tylko tego co należy.
Jest to dobry moment żeby zachęcić do przeczytania ciekawych pozycji książkowych. Czekam na ciekawe relacje tuż po wakacjach (w trakcie też możecie do mnie pisać :))) I.Walczak

Przeczytałam tę książkę ze względu na to, że jestem wielką fanką Harrego Pottera i jego przygód. Od samego początku spodziewałam się czegoś niezwykłego, ponieważ nazwisko Rowling – autorki poprzednich tomów o Harrym Potterze od razu kojarzy mi się z ciekawą i genialną historią pełną przygód. Czekałam z niecierpliwością, aż będę mogła przeczytać tę książkę.
„Harry Potter i przeklęte dziecko” to scenariusz Jacka Thorne’a, napisany na podstawie oryginalnej powieści J.K. Rowling, Johna Tiffany’ego i Jacka Thorne’a. Wcześniejsze tomy Harrego Pottera napisane przez Rowling rozeszły się w nakładzie ponad czterystu pięćdziesięciu milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na siedemdziesiąt dziewięć języków.
Akcja zaczyna się 19 lat po Bitwie o Hogwart – Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Harry i Ginny spotykają się z Ronem i Hermioną na peronie 9 i ¾, gdzie odprowadzają swoje dzieci na pociąg do Hogwartu. Harry jest urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem i ojcem trójki dzieci: Albusa, Jamesa i Lily. Od jakiegoś czasu zmaga się z powracającymi widmami z przeszłości, a jego syn Albus, który jest głównym bohaterem, musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, którego nigdy nie chciał przejąć. Ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi z zupełnie niespodziewanej strony. Głównym wątkiem ksiażki jest przyjaźń Albusa z Scorpiusem – synem Dracona malfoy’a, dawnego wroga Harrego. Rekwizytem przewodnim w sztuce jest zmieniacz czasu, za sprawą którego przyjaciele przeżywają przygody.
Forma napisania książki jako scenariusza bardzo mi odpowiada, ponieważ czyta się ją łatwo i szybko. Tekst jest przejrzysty i dodatkowo podzielony na części, akty i sceny. Cała fabuła jest bardzo interesująca, mimo że dotyczy znanego już motywu podróży w czasie. Możemy dowiedzieć się dużo o Harrym w roli ojca, który nie jest idealny, ale próbuje znaleźć wspólny język z Albusem i pogodzić się ze swoim dzieciństwem, które spędził bez rodziców. Jest to ciekawy wątek, dzięki któremu widzimy jak wydarzenia z młodości wpłynęły na charakter Harrego i jego relacje z dziećmi. Wielkim zdziwieniem dla mnie był fakt, że po tylu latach nastąpiła kontynuacja dziejów Harrego Pottera. Zaskoczeniem było dla mnie również pojawienie się kultowych bohaterów, którzy zginęli w poprzednich częściach, m.in. Severus Snape, Cedrik Diggory, czy Voldemort.
Podsumowując, książka „Harry Potter i przeklęte dziecko” bardzo mi się podobała. Według mnie jest przeznaczona dla fanów poprzednich części, ponieważ sama książka nie zainteresuje kogoś kto nigdy nie był pasjonatem Harrego. Być może spektakl mógłby takie osoby przekonać. Fabuła wywarła na mnie ogromne wrażenie i zachęcam wszystkich Potteromaniaków do jej przeczytania.

Polecam, Zuzanna IaCzytaj więcej...

Igrzyska Przyjaźni - tym razem w Niemczech

W miniony weekend ( 7-10 czerwca 2019r.) grupa ponad 20 osób reprezentowała naszą gminę w Igrzyskach Przyjaźni Miast Partnerskich w gminie Oer- Erkenschwick, w Niemczech.

Igrzyska odbywają się co dwa lata w innej zaprzyjaźnionej miejscowości, są to zawody w duchu radosnej i sportowej zabawy. Młodzież wspierali ich nauczyciele oraz zastępca burmistrza i miejscy radni.
Mimo wielogodzinnej podróży, wszyscy przywieźli wspaniałe wspomnienia, a młodzież nawiązała przyjaźnie, które pozostaną na lata.  Nie możemy doczekać się kolejnych Igrzysk za dwa lata.

Gratulacje dla naszej młodzieży, która kolejny raz pokazała jak można się bawić, rywalizować oraz być sobą!

Czytaj więcej...

"Integracja z klimatem" z udziałem uczniów LO

7 czerwca 2019r. młodzież-wolontariusze z pniewskiego liceum pomagała w przygotowaniach i brała udział w Festynie Ekologicznym, który odbywał się przed siedzibą ŚDS "Jawor". Podczas imprezy można było zasmakować zdrowej żywności przygotowanej przez uczniów klas gastronomicznych, zakupić książki o różnorodnej tematyce, potańczyć, pośpiewać i podziwiać nowo otwarty Jaworowy ogród. Szczególnym punktem programu był Pokaz Mody Ekologicznej, w którym stroje własnego projektu (i wykonania) prezentowali dwaj chłopacy z LO. Zabawa była przednia i na pewno długo przez wszystkich będzie wspominana.

 

Czytaj więcej...

Urodziny Patronki Szkoły

Za Wikipedią:
"Emilia Sczaniecka
herbu Ossoria (ur. 20 maja 1804 w Brodach, zm. 11 maja 1896 w Pakosławiu) – polska działaczka społeczna i narodowościowa, zasłużyła się m.in. pomocą niesioną rannym w czasie powstania listopadowego (1830–1831) w Królestwie Polskim."

Patronka naszej szkoły!
Uczciliśmy dzisiaj jej pamięć wiązanką kwiatów złożoną przez delegację Samorządu Uczniowskiego pod pomnikiem stojącym przed Liceum.

Czytaj więcej...

Drzwi otwarte w naszej szkole

W sobotni poranek, 18 maja 2019 r., w naszej szkole, mimo dnia  wolnego od zajęć edukacyjnych, było gwarno i wesoło. Wszystko to za sprawą Drzwi Otwartych, zorganizowanych dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
W liceum zebranych po krótkim występie pani wicedyrektor Elżbiety Bosy głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy opowiedzieli, co dzieje się w naszej szkole, a następnie zaprosili do jej zwiedzania.

Uczniowie wraz z rodzicami mogli obejrzeć pracownie, porozmawiać z nauczycielami oraz zobaczyć ciekawe prezentacje i pokazy przygotowane w salach przedmiotowych przez uczniów i nauczycieli. Odbyły się m.in. się pokazy eksperymentów chemicznych, doświadczeń biologicznych, umiejętności klasy mundurowej oraz prezentacje humanistów i naszego zespołu tanecznego, który ze sceny auli przekonywał, że nie samą nauką człowiek żyje.
Z kolei w budynkach szkoły na Wolności prezentowały się klasy technikum – gastronomowie, logistycy, ekonomiści i mechatronicy.  Odbyły się bardzo interesujące pokazy udzielania pierwszej pomocy.
Zainteresowani mogli zajrzeć także do Bursy Szkolnej i przekonać się, w jakich warunkach mieszkają wychowankowie.
Mamy nadzieję, że nasza oferta edukacyjna przekonała niezdecydowanych i od września zasilą oni szeregi naszej szkoły.
Fotogaleria - wystarczy kliknąć :)

Czytaj więcej...

Pożegnanie maturzystów

Wszystko ma swój początek i swój koniec…

26 kwietnia 2019r. pożegnaliśmy kolejnych abiturientów naszej szkoły. Były słowa podziękowania, nagrody, świadectwa, wzruszenie i wiele wspomnień. Mamy nadzieję, że odchodzicie bogatsi o nowe doświadczenia i gotowi do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Nigdy w Was nie wątpiliśmy i jesteśmy z Was dumni. Na długo będziemy pamiętać słowa tegorocznej maturzystki, Joanny Pietrzak:

„Spędziliśmy w tej szkole kilka lat. Jesteśmy teraz innymi ludźmi niż wtedy, kiedy pierwszy raz przekraczaliśmy jej próg. Jesteśmy mądrzejsi, dojrzalsi, inaczej patrzymy na świat. Wkraczamy w dorosłość, ale dzisiaj jesteśmy jeszcze uczniami. Więc rozejrzyjmy się po naszej szkole. Popatrzmy na ludzi dookoła nas – to dzięki nim jesteśmy, kim jesteśmy […] Ale jak na razie skupmy się na teraźniejszości i spójrzmy na siebie. Bo to naszym decyzjom, naszym staraniom, zawdzięczamy to, że tu jesteśmy. Niektórzy nie osiągnęli dokładnie tego czego chcieli, inni osiągnęli więcej niż przypuszczali, ale dla nas wszystkich jest to taki mały sukces. Przed nami jeszcze wiele trudności, nie będzie łatwo, ale dzisiaj mamy co świętować. Skończyliśmy szkołę – udało nam się.”

 Budowaliście historię tej szkoły drodzy Abiturienci, teraz przed Wami egzamin dojrzałości – trzymamy kciuki i życzymy Wam, abyście zadali go celująco. Powodzenia!Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS