Wydarzenia kulturalne

Imprezy kulturalne

Imprezy kulturalne (184)

A'capite poleca

Kolejna recenzja książki, która ma zachęcić do obcowania z lekturą. Zachęcam do pisania krótkich recenzji, opinii o książce, o tym co myślicie po przeczytaniu. Czekam na Wasze relacje.
I.Walczak
Autorką książki pt. „Ugly love” jest Collen Hover, autorka bestsellerów New York Timesa. Jej powieści obracają się w kategoriach New Adult i literatury młodzieżowej. Książka opowiada o losach początkującej pielęgniarki – Tate, która wprowadza się do mieszkania swojego brata. W czasie przeprowadzki pod drzwiami zastaje pijanego mężczyznę, który okazuje się przyjacielem jej brata, więc niechętnie mu pomaga. Kiedy później dochodzi do konfrontacji, ich relacja przeradza się w niezobowiązujący związek, a Miles ustala regułę: „Nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości”. Wkrótce ma się jednak okazać, że Tate staje się jedyną podporą Milesa, kiedy odżywają dramatyczne wspomnienia, a reguły przestają obowiązywać...
W czasie czytania tej książki emocje biorą górę,  z czytelnik żyje wraz z bohaterami. Warto sięgać po nią, aby zaczerpnąć wspaniałego języka Colleen Hover. Ta powieść uczy, jak ważna jest miłość, a także pokazuje, że każdemu potrzebny jest ktoś, dzięki komu ciężar problemów staje się mniej uciążliwy. 
Ada Kapłon Ib

 

Czytaj więcej...

Na "Dywizjonie 303"

W czwartek 27 września 2018r. grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach wybrała się na wycieczkę do Poznania. O 8:30 zebrali się wszyscy uczniowie i wraz z panią Katarzyną Szczepaniak oraz księdzem Sebastianem Kaźmierczakiem wyruszyli w drogę do galerii Posnania.
Głównym punktem wycieczki była wizyta w kinie, dzięki której uczniowie mieli okazję zapoznać się z produkcją, o której jest głośno od samej premiery.
Film „Dywizjon 303” zachwycił całą salę kinową, wypełnioną aż po brzegi.
Po obejrzeniu historii polskich bohaterów cała grupa rozkoszowała się czasem wolnym. Wkrótce wszyscy powrócili do Pniew, zadowoleni i z nadzieją na dalsze wyjazdy w tym roku szkolnym.

 Julia Szukała

***
19 września również spora grupa licealistów obejrzała ten film we lwóweckim Konie objazdowym. Zrobił duże wrażenie i stał się przyczynkiem do burzliwej wymiany zdań.
Warto pamiętać, że film powstał na podstawie książki A. Fiedlera, może się więc przydać w czasie matury :)

Czytaj więcej...

Nadchodzi XVIII Lira


16 listopada o godz. 9.00 rozpocznie się lirowe szaleństwo. Choć właściwie... każdy kto to już przeżył wie - że owo szaleństwo rozpoczyna się właśnie teraz!

Zacznijmy od zgłaszania się chętnych do wystąpienia na XVIII Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej "Liro ty moja śpiewna...".
Proszę to zrobić u mnie do 15 października (podpowiedzi utworów można szukać w zakładce "Linki" na stronie www.lira.pniewy.net, można też przyjść o tym porozmawiać - coś znajdziemy :)). Zdecydowanych i pragnących prób już teraz, zapraszam natychmiast!
Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony przeglądu: www.lira.pniewy.net, na której znajdą regulamin, zdjęcia i relacje z poprzednich "Lir", nagrania piosenek laureatów, komentarz przewodniczącego jury...

Magdalena Matuszewska - Bryłka

***
W ubiegłym roku było tak

Czytaj więcej...

Śpiewem uczcimy pamięć tych, którzy walczyli o Niepodległą

Z pewnością niejeden i niejedna z Was, słyszała śpiewy dobiegające zza drzwi sali nr 5 w LO. Z zapałem ćwiczymy Marsyliankę Wielkopolską.
Chcemy razem, w pierwszym tygodniu listopada, na dużej przerwie, zaśpiewać na cześć tych, którzy przelewali krew walcząc o naszą Ojczyznę. Pokażmy, że pamiętamy o Nich ...
Mam dla Was jeszcze jedno zadanie - każda klasa - poza Marsylianką Wielkopolską - przygotuje na ten dzień jedną piosenkę ze zbioru, który roześlę niebawem na adresy przewodniczących lub reprezentantów klas. Jury oceni, które wykonanie było najlepsze.
Proszę zgłaszać do mnie przez dziennik elektroniczny tytuł wybranej przez klasę piosenki. Na drzwiach sali nr 5 wywieszona będzie lista, na której będę zaznaczała Wasze wybory. Piosenki nie mogą się powtarzać.
Śpiewajmy razem dla Niepodległej - niech to będzie nasz wkład w obchody zbliżającej się rocznicy. Wierzę, że pięknie się z tego zadania wywiążecie.

Zapraszam też wszystkich lubiących śpiewać i recytować poezję do włączenia się w przygotowanie wieczornicy "niepodległościowej", która odbędzie się 28 listopada.

Małgorzata Skrzypczak - Przybysz

 


Czytaj więcej...

A'capite poleca

float:leftWracamy z cyklem „A’capite poleca”. Jest to miejsce, w którym możecie sami zachęcać do przeczytania książki. Wystarczy napisać kilka zdań o książce, która według Was jest godna uwagi: ciekawa, intrygująca, która zaskakuje… Możecie zrobić również coś innego: napiszcie o książce, która według was jest nudna i niczym Was nie ujęła. Zachęcam do dzielenia się opiniami. Dzisiaj ja Wam polecam. Zaczynamy.
Iwona Walczak
„Dawna znajoma” 
Lubisz poczuć dreszczyk emocji? Zastanawiać się co jeszcze się wydarzy kiedy przerzucisz kartkę? Jeśli tak, to śmiało możesz przeczytać książkę Laury Marshall „Dawna znajoma”. Masz facebooka, umieszczasz tam zdjęcia? Opisujesz co robisz i jaki jest Twój plan dnia? Przeczytaj co może się wydarzyć.
Główna bohaterka dostaje wiadomość od szkolnej koleżanki. Pewnie byłaby to miłe wspomnienie gdyby nie pewność, że koleżanka od dawna nie żyje. Zginęła na szkolnym balu.  Kiedy duchy przeszłości wracają i odzywają się w najmniej spodziewanym momencie wywołują strach i  niepewność.  Książka mówi o szkolnych przyjaźniach, braku akceptacji, ciągłym strachu przed powiedzeniem prawdy, o tym jak żyje się z przestępcą. Polecam na chłodne październikowe wieczory, kiedy za oknem już ciemno i nie wiadomo kto obserwuje.

Czytaj więcej...

Integracja w bursie

Wtorkowy wieczór 11 września 2018r. wychowankowie bursy spędzili na grillu integracyjnym, który przygotowali wspólnie z kierownikiem panem Mariuszem Kalembą oraz wychowawczyniami paniami Iwoną Słomianowską – Mańką i Katarzyną Szczepaniak. Biesiadowanie urozmaiciły zabawy integracyjne, podczas których mieszkańcy bursy mogli się lepiej poznać. Wiele emocji wzbudziły wyścigi na własnoręcznie skonstruowanych nartach.

Wszyscy żałowali, że spotkanie szybko się skończyło. Liczymy na kolejne okazje do wspólnego biesiadowania.

Czytaj więcej...

XVI raz oglądaliśmy spadające w Zamorzu gwiazdy

Noc z 11 na 12 sierpnia 2018 r.spędziliśmy na plaży w Zamorzu, gdzie grzejąc się przy ognisku, zajadając kiełbaski i pianki, śpiewając przy akompaniamencie gitar, ukulele, harmonijek i djembe, na własne oczy i przez teleskop 27 osób przyglądało się rozgwieżdżonemu niebu. To była prawdziwie Noc Spadających Gwiazd!
Dotarli na nią dłuuugo nie widziani absolwenci LO... ze swoimi dziećmi!!! Powoli NSG staje się imprezą WIELOPOKOLENIOWĄ xD

Czytaj więcej...

Zapraszam na Noc Spadających Gwiazd 2018.

11 sierpnia 2018 r. po raz szesnasty serdecznie zapraszam Was na Noc Spadających Gwiazd do Zamorza. Coroczne  przyglądanie się   deszczowi meteorytów rozpoczniemy rozpaleniem ogniska około godz. 20.00, ale wcześniej trzeba przynieść chrust, przygotować kije do kiełbasek... , tak więc czekam na Was na plaży od 19.00.

Pamiętajcie o latarkach, karimatach, śpiworach (namiotach?), bluzach, instrumentach muzycznych, śpiewnikach, kiełbaskach, chlebku, smakołykach wszelakich - do wspólnego użytku;) - ciekawe czy i w tym roku zakosztujemy tradycyjnego wieloowocowego placka drożdżowego Maksa :) ?

Zapraszamy Uczniów, Absolwentów i Przyjaciół pniewskiego LO. Dobrze by było, gdybyście, w miarę możliwości, wzięli ze sobą i drewno na ognisko ;)
Do zobaczenia!
pprof
 

Oglądając się za siebie - Noce Spadających Gwiazd wyglądały tak: w roku ubiegłym
wcześniej: kliknij:)
a wcześniej - tak: kliknij tutaj :)
albo tak:)

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS