Wydarzenia kulturalne

Imprezy kulturalne

Imprezy kulturalne (206)

Warsztaty świąteczne w bursie

W środę 5 grudnia odbyły się warsztaty tworzenia kartek świątecznych zorganizowane przez panie wychowawczynie, Iwonę Słomianowską-Mańkę i  Katarzynę Szczepaniak. Wzięło w nich udział kilka wychowanek, które z wielkim zaangażowaniem wykonały kartki dla bliskich oraz pracowników bursy.
Był to mile spędzony w przedświątecznej atmosferze czas.

Julia Strosin i Hanna Prędka

Czytaj więcej...

A'capite poleca

„Listopad to bardzo smutny miesiąc…” Zatem co takiego stało się, że Nicole Frank tak odczuwa ten miesiąc? Skomplikowana fabuła, która prowadzi przez zakamarki intrygi i wspomnień, które na siłę wypycha się z pamięci.

Książkę czytałam właśnie w listopadzie, kiedy za oknami jest ciemno, las szumi i trzeszczy, a z każdym przeczytanym akapitem robi się coraz mroczniej.

Chcesz poczuć to co ja?? Przyjdź do biblioteki LO – „Dom dla lalek” Lisy Gardner  leży na biurku.

Polecam- Iwona Walczak

Czytaj więcej...

Andrzejki w Bursie

W czwartek, 29 listopada, w Bursie Szkolnej odbyła się impreza andrzejkowa dla wychowanków. Zabawa rozpoczęła się uroczystą kolacją, w trakcie której toczyły się towarzyskie rozmowy, wspominki oraz żarty. Po daniach głównych oraz pysznym owocowym deserze z bitą śmietaną, młodzież wzięła udział w trzech konkurencjach. Były to: quiz wiedzy o zwyczajach oraz obchodach andrzejkowych, test zręcznościowy – czyli rzut monetą do celu oraz zabawa w rozpoznawanie rodzajów degustowanych owoców i warzyw bez użycia zmysłu wzrokowego. Wszystko odbywało się przy dźwiękach nastrojowej muzyki Vivaldiego. Do konkursu przystąpili prawie wszyscy wychowankowie, wykazując się przy tym całkiem sporą znajomością tematu, niezłym sprytem oraz doskonałym zmysłem smaku. Warto dodać, że pośród wszystkich dziewięciorga zwycięzców znaleźli się także uczniowie klas pierwszych. Uroczystość zakończyła się kameralnym wręczeniem nagród – upominków w postaci słodyczy.

Tekst: Wojciech Skrzypek, Zdjęcia: Katarzyna Szczepaniak

Czytaj więcej...

Spotkanie po Lirze

27 listopada 2018r. popołudniu w sali nr 17 spotkali się tradycyjnie już "lirowcy" czyli ci, którzy jakkolwiek zaangażowani byli w organizację XVIII Szkolnego Przeglądu Poezji Śpiewanej.
Śpiewający podziękowali osobno panu Szymonowi Krawczykowi za akompaniament do swych występów, a na wszystkich czekał czekoladowy tort z napisem "Dziękujemy".
Teraz można już stwierdzić nieodwołalnie - tegoroczna Lira za nami :)

pprof

Czytaj więcej...

Było...jazzowo

W czwartek, 22 listopada wybraliśmy się do GOK w Kuślinie na Zaduszki jazzowe.
Impreza odbyła się już VIII raz, z inicjatywy Bartka Kucza, gitarzysty basowego, który w tym roku zaprosił jeszcze pianistę Piotra Kałużnego, grającego na saksofonach Dawida Tokłowicza, perkusistę Jakuba Szwarca oraz wokalistę, Dawida Moszczyńskiego.

Co tu dużo mówić, było wspaniale! Słuchaliśmy, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Wygląda na to, że wybierzemy się i w przyszłym roku:)

Fot. z GOK Kuślin - kliknij, obejrzysz więcej :)

Czytaj więcej...

Żywa Biblioteka w Pniewach!

W ramach tygodnia Edukacji Globalnej Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej gościł niesamowite wydarzenie- Żywą Bibliotekę. Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z Brazylijką, Greczynką, Portugalczykiem, Księdzem Prezbiterem, Albańczykiem z Kosowa, Maurytyjką oraz Osobą z niepełnosprawnością. Żywa Biblioteka została przygotowana przez Stowarzyszenie Jeden Świat, jako jedno z wielu działań realizowanych podczas Tygodnia Edukacji Globalnej pod hasłem projektu „Świat się zmienia - a co z nami", współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Żywa Biblioteka to wydarzenie, w którym tworzona jest przestrzeń do rozmowy z bardzo różnorodnymi osobami, po to żeby walczyć z dyskryminacja, która czasem pojawia się w ludzkim myśleniu i zachowaniach na różnych poziomach. Forma żywej biblioteki polega na zaproszeniu osób, które występują w roli książki i są czytane przez czytelników, czyli gości, forma czytania to oczywiście rozmowa.

Bogumiła Hładki, Magdalena Klimowicz- Maciejko

Czytaj więcej...

Sczaniecka na scenie, a my na widowni!

  W środowy poranek, 14 listopada 2018r., klasy pierwsze liceum i technikum, zaś 19 listopada klasa filmowa i licealna Grupa Teatralna wybrały się na przedstawienie pt. „Emilia” przygotowane przez kółko teatralne Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek.

Bohaterką spektaklu była patronka naszej szkoły, Emilia Sczaniecka. Spektakl opowiadał o ważnych momentach w życiu patronki naszej szkoły, o rodzinnych spotkaniach, wizytach u przyjaciół, represjach rządu pruskiego, a przede wszystkim o pracy dla ojczyzny, opiece nad potrzebującymi, o zaangażowaniu w działania niepodległościowe i społeczne.
Spektakl przypomniał nam, że Emilia Sczaniecka była nie tylko działaczką patriotyczną i samarytanką pomagającą rannym i chorym, ale angażowała się również w kształcenie dzieci i młodzieży.
W czasie przedstawienia okazało się, że „nasza Emilka” i św. Urszula Ledóchowska miały podobne poglądy na wiele spraw, a przede wszystkim obie bardzo kochały Ojczyznę i były w stanie wiele dla niej poświęcić.
Dzięki starannie dobranym kostiumom i rekwizytom mogliśmy wczuć się w klimat tamtych czasów, a grana na żywo muzyka, tańce i pieśni z epoki dopełniały całości. Spektakl był świetnie przygotowany, a aktorzy bardzo dobrze odegrali swoje role. Było nam bardzo miło, że w scenie finałowej użyto portretu Emilii wypożyczonego z naszej szkoły.
Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli pojawić się w zaprzyjaźnionej szkole, aby obejrzeć kolejne przedstawienia.

Czytaj więcej...

IIc i "Innym" - dziękuję!

"Lira od początku opierała się na działaniu wspólnym, stąd wieeele osób, którym z radością podziękować trzeba. Chcę! Choć wszystko co robią, robią anonimowo, nie oczekując wyrazów uznania.
Za swoje doświadczenie, czas i pracę dziękuję niezastąpionemu panu Szymonowi Krawczykowi, który akompaniował 12 uczestnikom Przeglądu, ale przecież w ostatnich tygodniach poświecił im mnóstwo czasu na próbach w auli

;
pani Paulinie Królak i Zosi, które pracując z młodzieżą starały się odkryć przed nią sensy ukryte wybranych tekstów, a Zosia dodatkowo "rozgrzała" uczestników Przeglądu przed przesłuchaniami, Marii za zapanowanie nad uporządkowaniem Przeglądu w kwestii organizacyjnej i za zdjęcia, Dawidowi i Panu B. za wskrzeszenie świateł, by tak pięknie mogły zdobić scenę oraz za relację na żywo w Internecie, aby i i inni mogli się cieszyć naszym Przeglądem; pani kierownik praktyk i panu kierownikowi Bursy Szkolnej, którzy wieeele zrobili dla LIRY, wręcz swoimi rękami, Bursie Szkolnej za piękną wieczornicę przedlirową,młodzieży pionu gastronomicznego i opiekującym się nią pani Monice Twardosz -Wolskiej i Mirosławie Gałganek za nieocenioną pomoc przy ugoszczeniu „lirowców”. Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pniewach, panu Damianowi Łęszczakowi za jego niezmienne „ nie ma problemu”, Frankowi – za realizację dźwięku, Michałowi za opanowanie podkładów i Dawidowi za zapanowanie nad kablami na scenie, Asi za relacje foto i wideo ( już się nie moge doczekać filmu!!!)

Kubie Nowakowi za cudny plakat zapraszający na Koncert Finałowy, Absolwentom i licealistom za sobotni dzień spędzony w szkole na przygotowaniach.
Osobno dziękuję klasie IIc,i Innym z IIa, IIIc którzy w tym roku pełnili funkcję Gospodarzy – jestem Wam szczególnie wdzięczna za przejęcie i odpowiedzialność. Pomyślnie dołączyliście do grona Współtwórców Przeglądu."
Byliście wszędzie tam, gdzie trzeba i tacy jak trzeba! Stworzyliście pięęękna imprezę!

Dedykuję Wam wszystkim ten piękny bukiet "lirowy" :)
pprof

Czytaj więcej...
Subskrybuj to źródło RSS