Recytatorzy

Grupa recytatorów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Osoby, które nie lubią występować w grupie, które maja nieco inną wrażliwość albo też pewne umiejętności i doświadczenia zdobyte w gimnazjum, chętnie przygotowują się do konkursów czy występów recytatorskich.
Poszukujemy wtedy odpowiedniego repertuaru, potem go interpretujemy, obieramy taktykę wypowiedzenia go i ćwiczymy samą recytację.
Można powiedzieć, że młodzież recytująca specjalizuje się w kategorii „wywiedzione ze słowa”, czyli aktorskiej recytacji z wykorzystaniem rekwizytów, muzyki, scenografii, charakteryzacji…
Nie byłoby sensu ćwiczyć, gdyby nie było możliwości zaprezentowania efektów prób, dlatego szkoła stara się zapewnić recytującym okazję do wystąpień.
Każdego roku młodzież występuje w Powiatowej Lidze Recytatorskiej w Szamotułach, w Zaduszkach Poetyckich, w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim – etapie powiatowym i regionalnym, w Konfrontacjach teatralnych w Szamotułach, Konkursie recytatorskim o Laur Górków w Szamotułach , czasem recytuje też w konkursach organizowanych przez Centrum Kultury w Pniewach lub w programach szkolnych.
Dobrze wyrecytowany tekst trafia do młodego odbiorcy, dla którego czasami już samo właściwe przeczytanie go stanowi problem. Recytacja wyrabia też szacunek dla słowa, pokazuje piękno języka, interpretuje utwór. I to wszystko naraz. Jest sztuką, która zanika wśród młodego pokolenia, dbamy więc o „naszych” recytatorów, nie pozwalając zakopywać ich talentów.