PCK

PCK

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od lat w szkole działa koło PCK.
Młodzież przeprowadza akcje humanitarne - zbiórki żywności, organizuje dyskoteki, z których dochód przekazuje potrzebującym, prowadzi szkolną gablotkę, przygotowuje programy na światowy Dzień walki z AIDS oraz na miesiąc zdrowia.

***


***
Dnia 20 kwietnia 2010r. klasa Ib Liceum Ogólnokształcącego przygotowała pod
okiem pani profesor M. Marciniak wykład pt. „Mamy haka na raka”.

Przedstawione zostały problemy związane z nowotworem, mnóstwo porad oraz kontakty do osób lub fundacji, gdzie można uzyskać pomoc lub uzupełnić swoją wiedzę na temat tej choroby.

Prezentacja zwierała mnóstwo wręcz drastycznych zdjęć np. jelita grubego lub piersi zaatakowanych przez nowotwór. Wielu z nas krzywiło się na ich widok i zapewne uświadomiło sobie, jakie mogą być konsekwencje prowadzenia chociażby niezdrowego trybu życia i jakie warto podjąć działania. Kluczowym punktem każdego z omawianych odmian raka był apel, jak ważna jest profilaktyka. Warto przebadać się nie mając objawów klinicznych. Wcześnie wykryty rak  pozwala na szybkie podjęcie terapii, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie.

Wykład zakończył się optymistycznie przedstawieniem zdjęć znanych ludzi, którzy wygrali walkę z nowotworem.Myślę,  że osiągnięto zamierzony cel i oczy niektórych otworzyły się na przykrą, lecz prawdziwą rzeczywistość. Na szczęście rak to nie wyrok i można go pokonać, a im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym szanse na jego usunięcie
są większe.

Izabela Łodyga

***

We wtorek, 13 kwietnia 2010 roku od godz. 8.00 w sali gimnastycznej przy LO pojawiło się 65 osób chcących podzielić się cennym darem swojej krwi.
Ostatecznie mogło to uczynić 46 osób (uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły, absolwenci, mieszkańcy miasta), które oddały jej łącznie ponad 20 litrów!
W sumie w przeprowadzonych w naszej szkole, pod opieką pani prof. B. Kolanoś oraz pani higienistki T. Skrzypek akcjach krwiodawstwa, zebraliśmy już ponad 100 litrów tego specyfiku, ratującego tak często ludzkie życie.
Wypada tylko być dumnym z Waszej postawy!

***

Dnia 20.10.2009r. w sali gimnastycznej przy LO w Pniewach odbyła się akacja honorowego oddawania krwi. Akcja ta została zorganizowana przez SK PCK przy Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Pobór krwi został przeprowadzony przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Do akcji przyłączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Sióstr Urszulanek SJK oraz mieszkańcy Pniew.

Zarejestrowano 78 osób z czego 15 zostało zdyskwalifikowanych m.in. z powodu słabego układu żylnego, kontaktu z WZW lub niskiego poziomu hemoglobiny we krwi.

Była to już trzecia akcja w tym roku, podczas której zebrano 28 litrów krwi.
Z względów proceduralnych związanych z  transportem i konserwacją krwi rejestrację krwiodawców zakończono już o godz. 13.00, dlatego nie wszystkie chętne osoby mogły podzielić się darem życia.

Nad całością akcji czuwała higienistka szkolna pani Teresa Skrzypczak oraz opiekun SK PCK pani profesor Bożena Kolanoś.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które zdecydowały, aby podzielić się tak drogocennym darem jakim jest krew.

Informujemy, że już w kwietniu planowana jest kolejna akcja honorowego oddawania krwi!

Klaudia W.
Fot. p.prof. B. Kolanoś

***
26 maja 2009 r. w Szamotułach wręczono nagrody laureatom konkursu na projekt ulotki: „PALISZ, PŁACISZ, ZDROWIE TRACISZ”, kierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wśród nagrodzonych nie zabrakło "naszego człowieka" - gratulujemy, Gaborze!
Organizatorami i współorganizatorami tego powiatowego konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szamotułach oraz Samorządy Lokalne: Urząd Gminy w Kaźmierzu oraz Urząd Gminy w Dusznikach.

***

21 kwietnia 2009 r., we wtorek odbyła się kolejna akcja zbiórki krwi w naszej szkole.
Tym razem uczniowie i nauczyciele upuścili jej sobie - jak podaje pani higienistka, T. Skrzypek - ponad 18 litrów!
40 osobom udało się zakwalifikować do oddania krwi, reszta usłyszała - "zbyt mało hemoglobiny"-zawiedzeni odeszli... Ale z pewnością wrócą przy następnej okazji.
Piękne, że jest wśród nas aż tylu ofiarnych, dobrych ludzi...

***

W poniedziałek, 16 marca 2009 r. naszą szkołę odwiedzili goście… i to nie byle jacy.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i PCK z Szamotuł.Wszyscy drugoklasiści i WYBRANE (zresztą nie bez powodu) :D osoby z klas III zebrali się w auli. Doktor H. Zielke wyjaśnił wszystkim, na czym polega kolejna akcja krwiodawstwa i właściwie dlaczego jest ona organizowana.
Dlaczego? By pomóc innym!!!

Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy ile osób żyje dzięki Wam, dawcom. Podczas godzinnego spotkania dowiedzieliśmy się z czego składa się krew i jakie są konsekwencje, kiedy jest jej zbyt mało oraz jak można przyłączy się do następnej akcji . Niestety większość „dzisiejszej” młodzieży należy do wzrokowców i to pewnie dlatego znaczna grupa była po prostu „troszeczkę” znudzona słuchaniem. Bez wątpienia wiedza, jak i chęć jej przekazania dr. Zirke była ogromna, niestety przekaz dość słaby. Zresztą… czy to ważne? My, licealiści jesteśmy już na tyle dorośli, że doskonale wiemy o co tak naprawdę chodzi. Wystarczy, że będziemy kontynuować zeszłoroczną akcje „ NIE BĄDŹ ŻYŁA, ODDAJ KREW”, dzięki której przeżyło wiele osób.
Pod koniec spotkania, dyrektor szkoły, pan Ryszard Adamski wraz z przedstawicielami PCK wręczyli nagrody dla dawców krwi oraz aktorów z kl. IIIc, którzy w doskonały sposób uświadomili innym co oznacza słowo KREW i komu jest potrzebna.

sandruhaaa

Patro, Brzący, Grabek i Żwir z klasy IIc biorą udział w II edycji programu MAM HAKA NA RAKA (zainteresowanych bliższymi informacjami o programie odsyłam do strony http://www.mamhakanaraka.pl/ ). Jednym z ich zadań było zaprojektowanie kampanii społecznej, której odbiorcami będą ich bliscy. Zaczęli od przeprowadzenia wykładu i statystyk na jednej z lekcji biologii. Następnie, przy pomocy klasy i pprof. Moniki Marciniak zorganizowali apel, który miał na celu przybliżenie odbiorcom przyczyn, objawów oraz profilaktyki chorób nowotworowych, ale przede wszystkim miał zmienić nasze nastawienie, sprawić, abyśmy przestali unikać problemu, lekceważyć go, a zamiast tego zapobiegali chorobie poprzez m.in. odpowiednie, regularnie wykonywane badania.
Apel odbył się w czwartek, 12 marca 2009 r.. Brały w nim udział klasy pierwsze i drugie, które z zainteresowaniem słuchały o 7 plagach raka.
Inicjatywa chłopaków spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Myślę, że wielu z nas czegoś się dzięki niej nauczyło. Oby więcej takich imprez w szkole. ;)
Wcześniej czy później walkę z rakiem wygramy, ale gdy nie jest pewien termin tego zwycięstwa, najważniejsze, by indywidualną walkę zaczynać z nim jak najszybciej.”

***

5 marca 2009r., w czwartek, pasjonaci nauk biologicznych z naszej szkoły pojechali na wykład do Poznania.
Uniwersytet Przyrodniczy - w cyklu "Powtórka przed maturą"- zaprosił na wykład doktora Szymona Konwerskiego, pt. „Ziemia – Planeta Owadów. Podstawowe wiadomości z zakresu etnomologii".
Teraz....matura nie jest już taka straszna;)

5 marca 2009 r., w czwartek o godzinie 15:00 grupa uczniów klas 1-3 o profilu biologiczno-geograficznym wybrało się pod przewodnictwem  pani prof. M.Marciniak i B.Kolanoś na wykłady  do Poznania na Uniwersytet Przyrodniczy.


Temat zajęć brzmiał „Ziemia- Planeta owadów” , a poprowadził je doktor Szymon Konwerski. Wykład obejmował podstawowy zakres wiadomości z entomologii, które chciałbym wam po części przedstawić.
Na świecie  jest ok. 1.413.000 gatunków organizmów, z czego 751.000 są to owady, a więc są najliczniejsze spośród wszystkich gatunków. W samej Polsce jest około 6 tysięcy niepowtarzalnych. Owady są jednymi z pierwszych organizmów na ziemi i pierwszymi, które potrafiły latać. Chrząszcze u niektórych wywołują obrzydzenie, a dla innych są obiektem zainteresowań jako że jest ich największa grupa, aż 290 tysięcy.

Przechodząc do budowy. Ciało owadów składa się z segmentów. Segmenty te tworzą trzy wyraźne oddzielone od siebie części: głowę, tułów i odwłok. Na głowie znajduje się większość organów, zmysłów i otwór gębowy. Na segmentach tułowia znajdują się narządy ruchu, a w odwłoku umieszczone są narządy trawienne i narządy płciowe(budowa szarańczy).
U większości  owadów aparaty gębowe są kłująco-ssące. Najbardziej wyróżniające odnóża to odnóża kroczne  u takich owadów jak: muchy, pszczoły, większość chrząszczy, odnóża skoczne: pchły, prostoskrzydłe, odnóża chwytne i
grzebne. Budowa skrzydeł jest prosta u większości owadów. Warstwy skrzydeł najczęściej się przeobrażają w pancerzyk pełniąc funkcje ochronne skrzydeł właściwych(biedronka).
Rozwój owadów rozpoczyna się od jaja następnie dorosłego osobnika(imago). Jest to  proces metamorfozy czyli przeobrażania się. Są 2 typy metamorfozy zupełna i niezupełna.
Metamorfoza niezupełna(hemimetabolia) cykl składający się z 3 stadiów rozwojowych(nie przechodzi stadium poczwarki)
jajo → larwa → owad dorosły (imago)
Owady przechodzące takie stadium to: prostoskrzydłe, pluskwiaki, karaluchy, pasikoniki
Metamorfoza zupełna(holometabolia) jest to cykl składający  się z 4 stadiów rozwojowych.
jajo → larwapoczwarka → owad dorosły
Owady przechodzące takie stadium to: chrząszcze, muchówki, motyle i pszczoły
Kolejnym punktem były typy larw i poczwarek.
Typy larw:
pędrak, gąsienica, czerw, larwa kompoidalna
Typy poczwarek: poczwarka wolna, poczwarka zamknięta
Na tym etapie skończył się wykład. Wynagrodziliśmy wykładowcę wielkimi podziękowaniami oraz oklaskami, po czym udaliśmy się do domu.

Uważam ten wykład na bardzo ciekawy, dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, które pomogą mi w przyszłości może już w czasie pisania matury rozszerzonej  z biologii.

SIMI


***

"Las w obiektywie" to kolejny konkurs, do wzięcia udziału w którym Was zachęcamy. Należy wykonać zdjęcie (format dowolny) lub pracę plastyczną przedstawiającą las, drzewo...
Podpisane na odwrocie zdjęcia lub prace (imię, nazwisko, klasa i nazwa gatunku drzewa) należy składać u koordynatora konkursu w terminie do 30 kwietnia 2009 roku.
Ogłoszenie wyników nastąpi 15 maja 2009 r.

KOORDYNATORZY KONKURSU: Julita Zuzek, Bożena Kolanoś, Monika Marciniak

***

Zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół zainteresowanych tematyką ornitologiczną do wzięcia udziału w  I Konkursie Wiedzy o Ptakach „Hej młodziaki! Jakie to ptaki?”
Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży wiedzy z zakresu ornitologii, zainteresowanie tą ciekawą gromadą zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy na temat ptaków występujących w Polsce ich zwyczajów a także zagadnień związanych z ich ochroną
Tematyka:

· znajomość pospolitych gatunków ptaków występujących w Polsce,

· środowiska życia ptaków,

· ochrona i rola ptaków w przyrodzie.

Przebieg konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów:

· Test wyboru (20 pytań).

· Rozpoznawanie gatunków ptaków na podstawie fotografii (5 gatunków).

Termin konkursu

Konkurs odbędzie się w maju (dokładny termin zostanie podany).

Zgłoszenia

Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 30 kwietnia 2009 roku.

Dodatkowe informacje oraz zgłoszenia u p. B. Kolanoś lub p. M. Marciniak

Nagrody

· Dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych

***

W piątek, 9 stycznia, od rana można było oddać krew. Akcja rozpoczęła się o godzinie 8.30 w szkole na ulicy Wolności. Wzięło w niej udział TYLKO 30 osób - z 80 zapisanych..., a przecież piszący w tym dniu maturę mieli możliwość zgłosić się od godziny 11.00. Z drugiej jednak strony - dobrze, że przyszło Was AŻ tylu! Brawo! Oddaliście 13,5 litra krwi, która z pewnością pomoże wielu ludziom.
To już druga taka akcja krwiodawstwa w naszej szkole.
Relacja pani profesor A. Misiewicz wraz ze zdjęciami
na stronie ZS-wystarczy kliknąć
Dla przypomnienia, jak było w ubiegłym roku - wystarczy kliknąć:)

***

,,Góra Grosza” trwa !!!
Zmobilizujcie się, ponieważ zakończenie akcji już za kilka dni - w piątek, a Wasze słoiki są nadal częściowo puste!
Każdy grosz jest ważny i na pewno przyda się dzieciom, którym przekażemy zebrane pieniądze. Postarajcie się, na zwycięzców czeka dzień bez pytania i inne nagrody :)

***

Zbiórka żywności!
Od 25 do 28 listopada trwa akcja zbierania żywności dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Zachęcamy wszystkich do przynoszenia różnych produktów spożywczych (np. słodycze, kawa, mąka, cukier, ryż itp.) do biblioteki.
Pomóżcie, wystarczy tak niewiele !!!

***

To było straszne...
Ale zacznę od początku, bo pewnie nie wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę chodzi.
W zeszłym roku nasi starsi koledzy i koleżanki zdeklarowali się oddać krew potrzebującym.To dopiero był gest… bierzmy z nich przykład. Dzięki nim przeżył niejeden człowiek.
Z okazji Dnia Krwi 2c (obecnie 3c) przygotowała małe „szoł”, które wielu z Was mogło obejrzeć w auli (relacja archiwalna -wystarczy kliknąć).

Naszym głównym celem było uświadomienie innym jak ważna jest krew. Swoją obecnością zaszczycił nas wtedy lekarz, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Szamotułach- Roman Hanschuh. Jak sam stwierdził, był pod ogromnym wrażeniem jak poważnie do tej sprawy podchodzą pniewscy licealiści. Zaproponował również, abyśmy wystąpili na uroczystości 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.
Minęło sporo czasu.. w końcu nadszedł ten dzień- 21.11.2008r.
Ciężko pracowaliśmy, by wypaść jak najlepiej. Godziny prób, litry potu, nerwy…aż doszliśmy do perfekcji i mogliśmy ruszać.

Dotarliśmy na miejsce występu - do Szamotuł. Pierwsze wrażenie? !!!
Pojawił się dyrektor szkoły, gdzie odbywała się uroczystość i już nie było tak miło.
Chyba jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką nieuprzejmością. To dowód na to, że niektórzy jeszcze nie znaleźli odpowiedniego dla siebie miejsca. Gotowi byliśmy wrócić do domu, spakowaliśmy nawet „manatki”... Po chwili namysłu postanowiliśmy jednak pokazać klasę, pokazać to, że stać nas na wiele. Z pomocą KILKU uprzejmych osób, których można by tam szukać ze świeczką działaliśmy wg scenariusza.
I… zaczęło się. Byliśmy przygotowani na garstkę ludzi, dlatego widząc 200-300 zajętych miejsc zabrakło nam słów. Dzięki wspaniałej szóstce występujących na scenie, osiągnęliśmy zamierzony cel. W oczach gości kręciła się łza. Wszyscy skupieni oglądali nas…, skromnych uczniów pniewskiego LO.
Prezes PCK serdecznie nam podziękował. To człowiek, dla którego właśnie takie wydarzenia są ogromnym przeżyciem. W 100% poświęcał się, by pomagać innym. Był to dla nas ogromny zaszczyt i mamy nadzieję, że ludzie zrozumieją jak wielu jest potrzebujących.
Tak więc…”Nie bądź żyła, oddaj krew” - kolejna jej zbiórka NIEBAWEM

sandruhaaa

***

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie: "Zwierzę w obiektywie"
Format zdjęć dowolny lub praca plastyczna dotycząca tematyki konkursu.
Podpisane na odwrocie zdjęcia lub prace (imię, nazwisko, klasa, tytuł) można składać do 30 kwietnia u pań profesor: J. Zuzek, B. Kolanoś, M. Marciniak
Ogłoszenie wyników -9 maja 2008 r.

***

Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu,
tylko sam był dobroczyńcą.
Jest równocześnie obdarowany tym,
co ten drugi przyjmuje z miłością…

Jeśli los ludzki nie jest Ci obojętny, jeśli znajdziesz chwilę czasu, aby poświęcić ją potrzebującym, jeśli chcesz pomóc – zgłoś się do wolontariatu .
Pomoc udzielana jest osobom starszym, schorowanym, niepełnosprawnym.
Pamiętaj, że nawet drobna pomoc może sprawić, że czyjeś życie stanie się piękniejsze!
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do Pani bibliotekarki albo do Marysi i Juli z IIc

***

7 kwietnia do szkoły przyjedzie specjalny autobus "Krewniaków". Dorosła młodzież będzie mogła podzielić się tym cennym darem. Wcześniej szef stacji krwiodawstwa z Szamotuł przeprowadzi w szkole pogadankę, mającą uświadomić wszystkich w kwestiach związanych z zapotrzebowaniem na krew oraz sposobem jej oddawania.Cieszy, że już bardzo liczna grupa uczniów zgłosiła gotowość wzięcia udziału w tej akcji PCK. Oby wszystkim weszło to w krew...

***
Koło PCK działające w naszym LO ogłasza konkurs na nazwę szkolnej grupy krwiodawców. Swoje propozycje zamieszczać można w komentarzach do tego artykułu lub bezpośrednio u pani prof. B.Kolanoś

***

Z powodu dużego zainteresowania akcją oddawania krwi, w czwartek, 13 marca w auli szkolnej odbyło się spotkanie drugoklasistów z opiekunką Szkolnego Koła PCK, panią prof. B. Kolanoś oraz ze szkolną higienistka. Panie przedstawiły kwestie związane z oddawaniem krwi tym uczniom, którzy ostatnio zdecydowali się dołączyć do grona krwiodawców. Aula była pełna...

***

10 marca w auli, na czwartej lekcji odbyło się zebranie Honorowych Dawców Krwi.
Wszyscy, którzy zapisali się na listę chętnych, aby oddać w kwietniu krew , mogli dowiedzieć się czegoś więcej o krwiodawstwie.
Od dorosłego człowieka pobiera się do 450ml krwi, natomiast jeśli ktoś waży poniżej 50kg, wówczas ilość pobranej krwi jest mniejsza. Jak zapewniał nas pan doktor H. Cilke - kierownik Stacji Krwiodawstwa w Szamotułach, prowadzący wykład, oddawanie krwi nie boli i nie prowadzi do uszczerbku na zdrowiu, a co najważniejsze, nie niesie ryzyka zakażenia.
Aby oddać krew musi się przejść odpowiednie badania, pod kątem ilości hemoglobiny, czy chorób zakaźnych. Wszystkie przeciwwskazania, które dyskwalifikują potencjalnego dawcę są wywieszone w szkolnej gablocie PCK.
Podczas wykładu dawcom krwi zostały wręczone książeczki , w których będzie zapisywana każdorazowo ilość oddanej krwi.
Każda grupa krwi jest potrzebna oraz każda jej ilość (chociażby oddana jednorazowo) .
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na bycie dawcą, przyczynisz się do ocalenia ludzkiego zdrowia, a często nawet życia!
Marysia:)

***

23 października 2007 r. uczennice klasy Ib: Klaudia Wojciechowska, Kinga Maciejewska oraz Edyta Mikołajczak wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez SANEPID i uzyskały tytuł Młodzieżowego Lidera Zdrowia, tym samym potwierdzając posiadanie wiedzy na temat zakażeń HIV i choroby AIDS.
Wiedzą tą podzieliły się na lekcjach biologii oraz godzinach wychowawczych z rówieśnikami klas Ia, b, c, a także IIb.