Nasza szkoła

Liceum Ogólnokształcące w Pniewach

 

Certyfikat "Szkoła z klasą"
Jesteśmy szkołą z 65-letnią tradycją i certyfikatem "Szkoły z klasą"

Pniewy, 27.02.2012 r

Cześć!

Doszły mnie słuchy, że zainteresowałeś się moją szkołą. Wiem o niej co nieco, więc chętnie Ci opowiem.
Kiedy skończyłem gimnazjum i trzeba było postanowić, co z sobą zrobić dalej, postanowiłem przyjść do Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach. Teraz mogę przyznać - nie żałuję!
W paru zdaniach chcę Ci przedstawić moją szkołę.
Znalazłem tu kilka profili, od przyszłego roku będą to: matematyczno – fizyczny (z rozszerzeniem z informatyki), biologiczno - chemiczny (z geografią) i humanistyczny (o specjalności filmowej). Zaproponowano mi dwa języki: angielski i niemiecki  na poziomie podstawowym i zaawansowanym, w 12 - 18 osobowych grupach międzyklasowych.
Mogłem zamieszkać w bursie szkolnej – dwa kroki od liceum, ale odpowiadały mi połączenia autobusowe, pozwalające szybko znaleźć się po lekcjach w domu.
Moja szkoła jest swoista: mieści się w stylowym barokowym pałacu, ma długoletnią tradycję (66 lat) - może chodziła tu Twoja Mama, Tata lub Dziadkowie? - oraz specyficzny klimat tworzony przez uczniów, którzy w zasadzie znają się wszyscy. Nie jest się tu anonimowym NIKIM.

 

Uczymy się w dużych (pałacowych!!!) salach lekcyjnych przystosowanych do wykładanych w nich przedmiotów, przerwy spędzamy na przestronnych korytarzach lub terenach zielonych za szkołą. Bywa, że czerwcowe zajęcia odbywają się na łonie natury!

 

Apele, uroczystości szkolne oraz imprezy kulturalne, których jest w pniewskim liceum naprawdę sporo, znajdują swą oprawę w stylowej auli na piętrze szkoły.

Żeby Cię nie oszukiwać, napiszę wprost - cóż, uczyć się tu trzeba, i to o wiele więcej niż w gimnazjum. Nauczyciele są naprawdę wymagający. Nie wystraszyłeś się? To dobrze, bo trzeba mieć świadomość, że przychodzą tu ludzie z wyboru, właśnie po to, aby się czegoś nauczyć, by zdać maturę i nie mieć problemów na studiach - warto o tym pamiętać!
Lubisz urozmaicenie? Uczymy się wieloma aktywnymi metodami, na lekcjach często wykorzystujemy tablice multimedialne, rzutniki, mamy stały dostęp do Internetu, sieć WI-FI,  sami robimy reportaże, filmy, prezentacje multimedialne, wystawy, urządzamy debaty, koncerty i inne występy sceniczne, bywamy na wykładach w poznańskich szkołach wyższych oraz na lekcjach muzealnych czy bibliotecznych w Poznaniu. 
Osiągamy wysokie wyniki matur, a nasi absolwenci studiują z powodzeniem na uczelniach w kraju i za granicą. Aby się tak działo, już od pierwszej klasy współpracujemy ze szkołami wyższymi (m.in. Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Przyrodniczym, UAM-em, WSNHiD)
Do tradycji szkolnych należą Lekcje na scenie czy cykl Szkolnych Koncertów Muzyki Różnej, dzięki któremu obcujemy z różnymi gatunkami muzycznymi, od muzyki poważnej, przez jazz, rock, alternatywę, hip-hop po poezję śpiewaną. Od kilku lat organizujemy także konkurs piosenki anglojęzycznej Let's sing.

 

Ciekawą formą zajęć była organizowana w liceum tzw. Biała Szkoła. Otóż - jeśli znajdzie się grupa chętnych, to pod koniec zimy jechaliśmy na tydzień do Karpacza, gdzie oprócz zajęć dydaktycznych odbywała się nauka jazdy na nartach. Wiele moich koleżanek i kolegów umie już jeździć! Może wrócimy do tradycji tych zimowych wyjazdow?

 

Warto jeszcze wspomnieć, że nasze liceum uzyskało nobilitujący certyfikat i tytuł "Szkoła z klasą"- jako PIERWSZA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA w powiecie! To przecież wiele znaczy.
Wielu uczniów z mojego ogólniaka bierze - z sukcesami - udział w ogólnopolskich, wojewódzkich i rejonowych olimpiadach, konkursach, festiwalach oraz przeglądach, wymienię choćby kilka: Olimpiada Literatury i Języka Polskiego, Historyczna, Filozoficzna, Biologiczna, Ekologiczna, Geograficzna, Religijna... konkursy: matematyczne, językowe, recytatorskie, literackie, poetyckie, filmowe, kabaretowe, teatralne, plastyczne, muzyczne... Przygotowania do nich odbywają się oczywiście poza lekcjami, w ramach konsultacji i prób. 
Ale nie samą nauką żyje człowiek! Napiszę Ci teraz trochę o tym, co mnie samego skusiło w ubiegłorocznej ofercie tej szkoły, mianowicie życie kulturalne, imprezy, imprezki, a także praktykowane tu formy rozwijania talentów, których mam nie mało, a Ty?  Tak więc w pniewskim liceum osoby utalentowane plastycznie mogą liczyć na wystawę swych prac w szkolnej Galerii Balustrada, a także na cykl warsztatów plastycznych prowadzonych pod kątem studiowania na architekturze.
Lubisz śpiewać? Grasz na jakimś instrumencie? Jeśli tak, z pewnością znajdziesz swoje miejsce w szkolnym zespole muzycznym "Psychosis" i być może już w tym listopadzie wystąpisz w organizowanym przez nasze LO Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej (konkurencja jest spora - przyjeżdżają wykonawcy z kilku województw, ale to powinno Cię raczej zdopingować niż wystraszyć!).

"Oprawiamy" szkolne uroczystości, rekolekcje, dajemy koncerty, a przed Świętami urządzamy tradycyjnie Wspólne Szkolne Kolędowanie...

Atmosfera na próbach jest...sam zobaczysz! Jeśli jednak nie zajmujesz się muzyką, ale ją lubisz - możesz np. uczyć się z nami tańczyć! Tańczymy cha - chę, bostona, walca wiedeńskiego, rock and rolla, jiva, tango,... Do jedynej w swoim rodzaju, urządzanej w tej szkole, studniówki coraz mniej czasu, więc ćwiczymy zawzięcie na tzw. Tanecznych środach ;-).
Aktorstwo to kolejny talent, który w naszym liceum naprawdę się nie marnuje. Jeśli to lubisz - witaj w klubie! Chętnie zobaczę Cię w szkolnej grupie teatralnej "eLOki" lub grupie kabaretowej " FIII5".  Przez lata można nas było oglądać na min. Ogólnopolskich Festiwalach Teatrów Ulicznych Dzieci i Młodzieży, Wojewódzkich Przeglądach Kabaretów Szkolnych w Grodzisku Wlkp., występowaliśmy na Festiwalu Teatrów Licealnych w poznańskim "Marcinku", braliśmy udział w konfrontacjach teatralnych w Szamotułach, obchodach Dnia Teatru, odnosiliśmy też sukcesy na Przeglądzie Filmów Amatorskich Filmaraton w Grodzisku Wlkp., a nasz kolega skończył już studia aktorskie w Warszawie i przyjeżdża teraz prowadzić z nami warsztaty. Można także doskonalić swój kunszt na zajęciach prowadzonych przez poznańskiego aktora, które odbywają się każdego tygodnia.

 

Często jeździmy do poznańskich ośrodków kultury, min. do teatrów i opery, przy czym po obejrzeniu sztuki możemy rozmawiać z aktorami, którzy są absolwentami naszej szkoły. Oprócz wyjazdów do teatru, opery i operetki uczestniczymy m.in. w cyklu "Lekcji w kinie", dzięki któremu poznajemy kino europejskie.

Cóż jeszcze można robić w pniewskim liceum? Można znaleźć swój wiersz w szkolnym tomiku poetyckim, pt. "Szuflada", wydawanym w formie książeczki zawsze w czerwcu przez Szkolne Kolo Literackie "A' capite", które organizuje również ciekawe Poranki literackie, czyli spotkania z pisarzami, poetami, malarzami, reżyserami...
Można uczyć się dziennikarstwa współtworząc szkolną stronę internetową i biorąc udział w specjalistycznych warsztatach, które odbywają się w zaprzyjaźnionej z nami Wyższej szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu - prasowych, radiowych, fotograficznych, grafiki komputerowej. Można też oczywiście rozwijać się sportowo.
Sport, trzeba to nieskromnie przyznać, stoi tu na naprawdę wysokim poziomie, o czym świadczą puchary za I i II miejsca w powiatowej siatkówce i koszykówce. Aktywny udział w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego gwarantuje wiele wyjazdów, uczestnictwo w ligach, mistrzostwach...

 

Jeśli jesteś typem społecznika, z pewnością zechcesz działać w szkolnym samorządzie, o którym można by mówić wiele…
Nie można także pominąć działalności Szkolnego Kola Wolontariatu, którego akcje pomogły już bardzo wielu potrzebującym pomocy.
Zajęcia, zajęcia... Pewno interesuje Cię, czy chodząc do tej szkoły można w ogóle odpoczywać? Otóż można! Aczkolwiek też aktywnie. W trakcie roku szkolnego wyjeżdżamy na klasowe grzybobrania, wycieczki, biwaki, jeździmy na obóz wędrowny w góry oraz za granicę.  Urządzamy też Studniówki, „Przyjęcie Kotów”, I Dzień Wiosny, wieczornice, obchodzimy Święto Patronki, Dzień Sportu, w sierpniu organizujemy Noc Spadających Gwiazd. W kwietniu wspólnie spędzamy Noc w Liceum...

 

O wszystkim co dzieje się w szkole informuje na bieżąco szkolna strona internetowa www.lo.pniewy.net - warto tam zaglądać.
I co? Wyrobiłeś już sobie zdanie na temat Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach? W każdym razie masz trochę informacji, które mogą Ci się przydać. Żegnam się już z Tobą mając nadzieję, że spotkamy się kiedyś w mojej szkole - zapraszam i pozdrawiam!

Emil z LO w Pniewach

PS.

Z pewnością większość już wie o portalu nasza-klasa.pl. Poniżej zamieszczony jest link do naszej szkoły w naszej-klasie.pl; warto tam zajrzeć, odezwać się na forum, zamieścić zdjęcie..., a za parę lat - zorganizować szkolny zjazd absolwentów :)

http://nasza-klasa.pl/szkool/49059

wystarczy kliknąć: Liceum Ogólnokształcące w Pniewach

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 18 luty 2016 01:52
Więcej w tej kategorii: « Obóz wędrowny