Oddaliśmy krew!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W poniedziałek, 7 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół oddali ok. 30 litrów krwi !!!
Zapowiadana i przygotowywana od dawna akcja honorowego krwiodawstwa zbiegła się z Dniem Zdrowia.
         

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 8:00 w sali sportowej. Krew mogły oddać tylko osoby pełnoletnie i zdrowe. Na wstępie wypełniłam 3 kwestionariusze, w których musiałam wpisać m.in. imię i nazwisko, wagę, wzrost itd. Później udałam się do rejestracji. Następnie zbadano mi krew, by sprawdzić wysokość hemoglobiny i ciśnienie. Po przebyciu wszystkich badań odebrałam wreszcie woreczki na krew i ustawiłam się w kolejce do pobrania. Osoby czekające były trochę zdenerwowane, ale nie traciły poczucia humoru.
Gdy przyszła kolej na mnie, położyłam się na fotelu, a pielęgniarka zadała mi parę pytań, m. in. "czy się boisz?" , "czy oddawałaś już krew?". Gdy odpowiedziałam, w mojej żyle znalazła się igła i 8 minut później nie miałam w swoim organizmie 250 ml krwi. Po honorowym oddaniu krwi dostałam 8 różnych czekolad i soczek.
Na sali spotkałam, oprócz wielu znajomych uczniów, także nauczycieli , a wśród nich m.in. panią prof. Kwitę, panią dyrektor I. Ratajczak, panią sekretarkę oraz p. pedagog - ładny przykład!

 

Moim zdaniem warto oddawać krew. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia,a pozwala pomóc wielu potrzebującym osobom , które np. potrzebują szybkiej transfuzji. Takie akcje powinny być organizowane częściej w naszej szkole. Myślę, że znajdzie się wielu chętnych.

Anna Szymczak